Մանվել Գրիգորյանը չի մասնակցում իր գործով դատական նիստին 06/04/2019 12:33 | Դատական ռեպորտաժներ
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի կենտրոնի նստավայրում` դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, քիչ առաջ մեկնարկեց ԱԺ նախկին պատգամավոր, ԵԿՄ նախկին նախագահ Մանվել Գրիգորյանի գործով դատական նիստը։
Նշենք, որ Մանվել Գրիգորյանը նիստին ներկա չէ։
Դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը հայտնեց, որ իրեն բանավոր կարգով տեղեկացրել են, որ Մանվել Գրիգորյանը չի ներկայացել իր վատառողջ լինելու պատճառով, սակայն դա հավաստող որևէ փաստաթուղթ դատարան չի ներկայացվել։ Ուստի նա առաջարկեց մեկ ժամով ընդմիջել նիստը, մինչ այդ փաստաթուղթը իրեն կներկայացնեն։
Գրիգորյանի պաշտպան Լևոն Բաղդասարյանն էլ հայտարարեց, որ նա չի ներկայացրել ՔԿՀ-ի անօրինական քայլերի պատճառով. "Մանվել Գրիգորյանին տեղափոխել են Նաիրի բկ-ից` նշելով, որ ունեն բավարար միջոցներ նրա բուժումն ապահովելու, թեև Գրիգորյանը բազմիցս հրաժարվել է տեղափոխվել Դատապարտյալների հիվանդանոց"։
Բաղդասարյանի խոսքով` մինչ առավոտյան ժամը 4-5 իրենց արգելել են տեսակցել նրան. "Միայն ժամը 6-ին տեսակցեցինք, և նա դարձյալ հայտարարեց, որ չի ցանկանում բուժում ստանալ դատապարտյալների հիվանդանոցում"։
Հայտարարությամբ հանդես եկավ նաև Դատախազը` ասելով, որ համապատասխան մարմին կա, ով էլ որոշում է, թե որտեղ անձը պետք է բուժումը ստանա, և եթե պաշտպանական կողմը Գրիգորյանի տեղափոխման առիթով հաղորդում է ներկայացրել, ապա դա քննության առարկա կդառնա։
Այսպիսով, նիստը ընդմիջվեց մինչ 13:00: Դատավորը հայտնեց, որ եթե այդ փաստաթուղթը չներկայացվի, ապա նիստը կհետաձգվի։

Манвел Григорян не участвует в сегодняшнем заседании суда 06/04/2019   13:05  |  Судебный репортаж
В суде общей юрисдикции Еревана под председательством Мнацакана Мартиросяна проходит заседание по делу бывшего депутата парламента Армении, экс-председателя Союза добровольцев “Еркрапа” Манвела Григоряна.
Сам Манвел Григорян в заседании суда не участвует.
Судья сообщил, что его в устной форме известили о том, что Манвел Григорян не явился в суд ввиду ухудшения его состояния здоровья, однако документов, подтверждающих это,  суд предъявлено не было. Суд объявил часовой перерыв, предоставив время на предъявление вышеупомянутого документа.
В свою очередь адвокат Григоряна Левон Багдасарян заявил, что его подзащитный не явился из-за незаконных действий уголовно-исполнительного учреждения.
“Манвела Григоряна перевели из медцентра “Наири”, указав, что они обладают достаточными средствами для обеспечения его лечения, хотя Григорян неоднократно отказывался от перевода в тюремную больницу”, - сказал он.
По словам Багдасаряна, до 4-5 утра им запрещали видеться с ним. “Только в шесть утра им удалось его проведать, и он вновь завил, что не хочет проходить лечение в больнице для осужденных”, - рассказал адвокат.
С заявлением выступил также прокурор. Он указал, что есть соответствующий орган, который и решает, где он должен проходить лечение. Если же  сторона защиты в связи с переводом Григоряна подала заявление, то оно будет вынесено на рассмотрение.