ԱԺ-ն հաստատեց Մարտի 1-ի զոհերի հարազատներին ու տուժածներին փոխհատուցում տրամադրելու մասին նախագիծը 06/04/2019 12:24 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովը 2-րդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «2008 թվականի Մարտի 1-2-ը Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ տուժած անձանց աջակցության մասին» օրենքի նախագիծը: Փաստաթղթին կողմ քվեարկեցին բոլոր խմբակցությունները՝ 105 կողմ:
Հիշեցնենք՝ այս նախագծի հեղինակն «Իմ քայլից» Լենա Նազարյանն ու Ալեն Սիմոնյանն են:
Այս նախագծով աջակցություն է տրամադրվելու է 2008թ.-ի մարտյան իրադարձությունների ժամանակ ստացած վնասվածքի պատճառով զոհված անձի՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված կարգով իրավահաջորդի կարգավիճակ ունեցող անձին, նաև այն անձին, որի առողջությանն այդ գործողությունների ժամանակ պատճառվել է ծանր կամ միջին ծանրության վնաս: Քաղաքացիներին տրվելիք աջակցության ձևը սահմանելու է գործադիրը:
Առաջինից երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ընթացքում հեղինակները նոր փոփոխություններ էին առաջարկել. նախագծով առաջարկվող աջակցությունից չեն օգտվի Մարտի 1-ի իրադարձությունների ժամանակ տուժած, սակայն քրեական հետապնդման ենթարկված ոստիկանները, եթե նրանց նկատմամբ հետապնդումը չի դադարեցվել՝ արդարացման հիմքով:

Парламент Армении принял законопроект об оказании помощи пострадавшим в ходе событий 1 марта 2008 года 06/04/2019   12:40  |  Лента новостей
Национальное Собрание Армении  на заседании во вторник во втором и окончательном чтении приняло проект закона “Об оказании содействия лицам, пострадавших во время событий 1-2 марта 2008 года в Ереване”.
Законопроект, который  был введен в обращение вице-спикерами Аленом Симоняном и Леной Назарян, поддержали все фракции. За документ проголосовали 105 депутатов.
В соответствии с данным законом содействие будет оказано правопреемникам погибших лиц, а также тем, кто получил тяжкие увечья или травмы средней тяжести.
Форму предоставления помощи гражданам определит правительство Армении.
В ходе обсуждения в первом и втором чтениях авторы предложили новые поправки. В результате предлагаемой проектом  помощью не смогут воспользоваться полицейские, пострадавшие во время событий 1 марта, но подвергшиеся  уголовному преследованию, если преследование в их отношении не прекращено на основании оправдания.