Իտալիայի Հանրապետության օրվա առթիվ Արմեն Սարգսյանը տիկնոջ հետ այցելել է Իտալիայի դեսպանություն 06/04/2019   15:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը տիկնոջ՝ Նունե Սարգսյանի հետ Իտալիայի Հանրապետության օրվա առթիվ այցելել է Հայաստանում Իտալիայի դեսպանություն:
Ինչպես հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության նախագահը տոնի կապակցությամբ շնորհավորել է Իտալիայի դեսպան Վինչենցո Դել Մոնակոյին, դեսպանության ողջ անձնակազմին և ի դեմս նրանց՝ Իտալիայի բարեկամ ժողովրդին:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-իտալական մշակութային և պատմական առնչություններին՝ այս համատեքստում հատկապես կարևորելով Իտալիայում Մխիթարյան միաբանության գործունեությունը:
Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ օրերս տիկնոջ հետ այցելել էր Վենետիկի Մխիթարյան միաբանություն և հանդիպել միաբանության անդամների հետ: Հանրապետության նախագահն ու Իտալիայի դեսպանը համակարծիք են եղել, որ միաբանությունը Հայաստանի և Իտալիայի միջև բարեկամական, պատմական և մշակութային կապերի խորհրդանիշն է և Իտալիայում հայկական ներկայության հիանալի օրինակ:

Президент Армении с супругой посетили посольство Италии в Ереване 06/04/2019   16:01  |  Лента новостей
Президент РА Армен Саркисян с супругой  Нунэ Саркисян сегодня посетили посольство Италии в Армении. Визит состоялся по случаю Дня Итальянской Республики.
Президент Республики поздравил с праздником посла Италии Винченцо Дель Монако, весь персонал посольства и в их лице дружественный народ Италии.
Как сообщает пресс-служба президента Армении, собеседники коснулись темы армяно-итальянских культурных и исторических контактов, в этом контексте особо подчеркнув важную деятельность Конгрегации Мхитаристов в Италии.
Армен Саркисян отметил, что на днях посетил с супругой Венецианскую Конгрегацию Мхитаристов и встретился с членами братства. Президент Армении и посол Италии сошлись во мнение относительно того, что Конгрегация является символом дружественных исторических и культурных связей между Арменией и Италией и замечательным примером армянского присутствия в Италии.
17:54 31/07/2018  |  Лента новостейПрезидент Армении Армен Саркисян удостоился высшей награды Италии