Դատարանում կքննարկվի անձեռնմխելիության հիմքով Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ հետապնդումը դադարեցնելու հարցը 06/03/2019 12:07 | 2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Այսօր Վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ նախագահությամբ Վազգեն Ռշտունու, շարունակվելու է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին անձռնմխելիության հիմքով քրեական հետապնդումը չդադարեցնելու վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի որոշման դեմ պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանի կողմից բերված բողոքի քննությունը: Այս մասին տեղեկացնում է Ռ.Քոչարյանի պաշտպանական խմբի մամուլի քարտուղարը։
Ավելի վաղ հաղորդել ենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով քննիչը ինքնաբացարկի միջնորդություն է ներկայացրել Վերաքննիչ քրեական դատարանի նախագահ Վազգեն Ռշտունուն, ում վարույթում է գտնվում Քոչարյանի պաշտպաններից Հովհաննես Խուդոյանի նշված բողոքը։
«Փաստինֆո»-ին փաստաբանը հայտնել էր, որ քննիչի միջնորդությունը հիմնված է Ռշտունու՝ լրատվամիջոցներով արված մի քանի հայտարարությունների վրա. «Որպես պատճառաբանություն ներկայացրել էին նաեւ այն, որ նա ինքնաբացարկ է հայտնել նաեւ Վահագն Հարությունյանի գործով, եւ որպես օրինակ էին բերում դատավորներից Բաղդասարյանի կողմից նույն հիմքով ինքնաբացարկի որոշման կայացումը»։
Հիշեցնենք, որ նշված հիմքով ինքնաբացարկ հայտնելու համար ԲԴԽ-ն դատավոր Բաղդասարյանին ենթարկվել է կարգապահական պատասխանատվության։

Суд рассмотрит вопрос о прекращении уголовного преследования в отношении Кочаряна на основании неприкосновенности 06/03/2019   12:24
Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Вазгена Рштуни сегодня продолжит рассмотрение жалобы защиты на решение суда первой инстанции, отказавшего в прекращении уголовного преследования в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна на основании неприкосновенности. Об этом сообщила пресс-секретарь группы адвокатов Кочаряна.
Жалобу подла адвокат экс-президента Армении Ованнес Худоян.
Ранее ИА “Фактинфо” сообщило, что следователь по делу Роберта Кочаряна подал ходатайство об отводе судьи Вазгена Рштуни, в производство которого поступила вышеупомянутая жалоба.
Как ранее рассказал “ФактИнфо’” адвокат экс-президента, ходатайство следователя основано на заявлениях Рштуни, озвученных последним в беседе с представителями СМИ.
“В качестве довода приводятся также самоотвод  судьи по делу бывшего руководителя следственной группы по делу 1 марта Ваагна Арутюняна. В качестве примера приводится решение о самоотводе, вынесенное судьей Багдасарян на том же основании”, - сообщил он.
Напомним,  Высший судебный совет за самоотвод на вышеуказанном основании привлек судью Багдасарян к дисциплинарной ответственности.