ՌԴ-ն Միհրան Պողոսյանին ժամանակավոր կացության իրավունք է տվել 06/03/2019   13:25  |  Քրեական խրոնիկոն
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ ԴԱՀԿ նախկին պետ Միհրան Պողոսյանին Ռուսաստանի Դաշնությունը մի քանի ամսով ժամանակավոր կացության իրավունք է տվել։
Նշենք, որ ժամանակավոր կացության իրավունքը հետագայում կարող է երկարեցվել ընդհուպ մի քանի անգամ, քանի դեռ որոշում չի կայացվել նրան քաղաքական ապաստան տալ-չտալու վերաբերյալ։ Սա մոտավորապես նույն իրավիճակն է, որ եղավ Էդվարդ Սնոուդենի դեպքում. լրտեսության և պետական գույքի յուրացման մեջ մեղադրվելով՝  2013 թվականից նա ստացավ ՌԴ ժամանակավոր ապաստան, ավելի ուշ՝ երեք տարվա բնակության թույլտվություն։
Հիշեցնենք, որ օրերս  168.am-ը հայտնել էր, որ իր տեղեկություններով՝ Պողոսյանի խափանման միջոց կալանավորումը փոխարինվել է տնային կալանքով։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Միհրան Պողոսյանը մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափերով յուրացում կատարելու եւ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու մեջ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։
Նրա հետախուզման մեջ գտնվելու մասին ՀՔԾ-ն պաշտոնապես հայտարարեց ապրիլի 15-ին, որից օրեր անց՝ ապրիլի 19-ի երեկոյան, Պողոսյանը ձերբակալվեց Կարելիայում՝ հյուրանոցում գրանցվելիս։
Հայաստանի դատախազությունը հայտնեց, որ նրան արտահանձնելու գործընթացն սկսելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերն ուղարկել են ՌԴ, իսկ  ապրիլի 23-ին պարզ դարձավ, որ
ՌԴ դատարանը բավարարել է ԴԱՀԿ նախկին պետ Միհրան Պողոսյանին 40 օրով կալանավորելու միջնորդությունը։ Մեկ օր անց՝  ապրիլի 24-ին,  Միհրան Պողոսյանի ռուս փաստաբանը հայտարարեց, որ իր պաշտպանյալը դիմել է ՌԴ իշխանություններին՝ քաղաքական ապաստան ստանալու համար։ Հունիսի 2-ին լրացավ նրա կալանավորման 40-օրյա ժամկետը։
11:54 30/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳՆ-ն չի մեկնաբանում Միհրան Պողոսյանին քաղաքական ապաստան տալ-չտալու լուրերը

Россия предоставила Миграну Погосяну разрешение на временное проживание 06/03/2019   14:00  |  Криминальная хроника
По сведениям “ФактИнфо”, бывшему главе Службы принудительного исполнителя судебных актов Армении, экс-депутату парламента РА от Республиканской партии Армении Миграну Погосяну предоставили право на временное проживание в Российской Федерации. Речь идет о нескольких месяцах.
Отметим, что временный вид на жительства можно продлевать несколько раз до вынесения решения по просьбе о предоставлении политического убежища.
Аналогичная история произошла и с обвиняемым в шпионаже и присвоении госимущества Эдуардом Сноуденом, который  с 2013 года получил временное убежище, а позже – вид на жительство сроком на три года.
Напомним, ранее издание 168.am со ссылкой на свои источники сообщило, что Миграну Погосяну изменили меру пресечения с заключения под  стражу на домашний арест.
Мигран Погосян обвиняется по пункту 1 части 3 статьи 179("Присвоение или растрата в особо крупных размерах") и части 2 статьи 308("Злоупотребление должностными полномочиями, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия") Уголовного кодекса Армении. В отношении него была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Генеральная прокуратура Армении сообщила, что необходимые для экстрадиции Миграна Погосяна документы направлены в РФ, а 23 апреля стало известно о том, что суд в России удовлетворил ходатайство об аресте экс-главы СПИСА Армении сроком на 40 дней. Спустя день, 24 апреля, адвокат Миграна Погосяна  сообщил "Руне", что его подзащитный обратился к властям РФ с просьбой о предоставлении политического убежища. 2 июня истек срок его ареста.