«Ոնց դուխով վարչապետին ընտրել ենք, այդպես էլ դուխով ճանապարհներ կփակենք». կառուցապատողները պահանջում են վերանայել ցեմենտի հարկերը 06/03/2019 10:57 | ԼՐԱՀՈՍ
Ցեմենտի վրա պետտուրք սահմանելով` ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի զրկվում է էժան ցեմենտ գնելու իրավունքից։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասացին կառուցապատող ընկերությունների ներկայացուցիչները, որոնք բողոքի ակցիա են իրականացնում Ազգային ժողովի դիմաց` պահանջելով դեմ քվեարկել ներմուծվող ցեմենտի վրա պետական տուրք սահմանելու նախագծին։
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ տնտեսվարողները պնդում են` օրինագծի ընդունման դեպքում կշարունակեն իրենց բողոքի ակցիան տարատեսակ դրսևորումներով. «Ոնց դուխով վարչապետին ընտրել ենք, այդպես էլ դուխով ճանապարհներ կփակենք»,-ասաց տնտեսվարողներից մեկը ։
Կառուցապատող կազմակերպության ներկայացուցիչ Գևորգ Դանիելյանն էլ նշեց, որ ավելի քան մեկ տարի է, ինչ ցեմենտը սահմանին մաքսազերծում է 100հազար դրամ հսկիչ ձևով, որը ոչ մի հաշվարկի չի ենթարկվում. «Կամ թող դեմ քվեարկեն նախագծին, կամ ընդհանրապես հանեն քվեարկությունից ու խնդիրը լրիվ ուսումնասիրեն»:
Տնտեսվարողները պնդում են, որ ԱԺ-ում պատգամավորներն ասում են ցեմենտը սահմանին արժի 8 դրամ, բայց այս պահին փաստացի սահմանի վրա մաքսային ձևակերպումներն իրականացվում են, հարկերը գանձում են 100 դրամի սկզբունքով, ինչն էլ լրացուցիչ բեռ է ավելացնում տնտեսվարողի համար։

Застройщики проводят акцию протеста перед парламентом Армении, требуя пересмотра налога на цемент 06/03/2019 11:15 | Лента новостей
Установление госпошлины на импорт цемента лишает каждого гражданина право на покупку дешевого цемента. Об этом в беседе с журналистами заявил представитель одной из компаний-застройщиков, которые проводят акцию протеста перед зданием парламента Армении.
Они требуют проголосовать против законопроекта, устанавливающего госпошлину на импортируемый цемент.
Как спередает корреспондент “Фактинфо”, хозсубъекты утверждают, что в случае принятия законопроекта они продолжат акции протеста.
“Как мы смело избирали премьера, так и, набравшись духу, перекроем дороги”, - сказал один из протестующих.
Митингующие требуют снять законопроект с голосования и всецело изучить проблему.
Хозсубъекты утверждают, что “цемент на границе стоит 8 драмов, однако в данный момент фактически таможенное оформление осуществляется по принципу взимания налога в размере 100 драмов, что является для них дополнительным бременем”.