Հակառակորդի սադրանքն անպատասխան չի մնալու. Արցախի ՊՆ 06/01/2019   14:11  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Մայիսի 26-ից հունիսի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 220 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 3500 կրակոց: Հատկանշական է, որ արձանագրված խախտումներից 80-ը տեղի է ունեցել միայն մայիսի 31-ի լույս հունիսի 1-ի գիշերը, որի ընթացքում ադրբեջանական զինուժն արձակել է շուրջ 2350 կրակոց, որոնց մեծ մասը դիպուկահար հրացաններից և խոշոր տրամաչափի զինատեսակներից:
Արդյունքում հունիսի 1-ին՝ ժամը 07:30-ի սահմաններում, ՊԲ հարավ-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում հրազենային մահացու վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող, 2000թ. ծնված Սիփան Սերժիկի Մելքոնյանը:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը, զորակցություն հայտնելով զոհված զինծառայողի ընտանիքի անդամներին, միաժամանակ հայտարարում է, որ հակառակորդի սադրանքն անպատասխան չի մնալու, իսկ հետևանքները լինելու են ցավոտ:
13:01 25/05/2019  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՀակառակորդը առաջնագծում հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 1000 կրակոց
14:06 18/05/2019  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՀակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 80 անգամ
14:21 11/05/2019  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՀակառակորդը հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 3300 կրակոց
13:41 04/05/2019  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՀակառակորդը հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 3000 կրակոց
14:19 27/04/2019  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՀակառակորդը հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 3700 կրակոց
13:15 20/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 250 անգամ
13:24 13/04/2019  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՀակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 230 անգամ
13:10 06/04/2019  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՀակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 250 անգամ
14:31 30/03/2019  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՀակառակորդը խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը շուրջ 170 անգամ

Минобороны Арцаха: провокация Азербайджана не останется без ответа, а последствия будут болезненными 06/01/2019   20:32  |  Карабахский конфликт
Минобороны Республики Арцах заявило, что провокация Азербайджана минувшей ночью не останется без ответа.
Как сообщает пресс-служба Минобороны Арцаха, в период с 26-го мая по 1-ое июня на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских противоборствующих сил, противник нарушил режим прекращения огня порядка 220 раз.
Противник произвел по армянским позициям более 3500 выстрелов из стрелкового оружия разного калибра.
"Примечательно, что из числа зафиксированных нарушений 80 случаев имели место в ночь с 31-ого мая на 1-ое июня, во время которых азербайджанские ВС произвели около 2350 выстрелов, большая часть которых - из снайперского и крупнокалиберного оружия", - говорится в сообщении.
В результате 1 июня около 07.30 на боевом посту одной из воинских частей Армии обороны, дислоцированных на юго-восточном направлении, смертельное огнестрельное ранение получил военнослужащий Армии обороны Сипан Сержикович Мелконян 2000 года рождения.
"Министерство обороны Республики Арцах, выражая поддержку членам семьи погибшего военнослужащего, одновременно заявляет, что провокация противника не останется без ответа, а последствия будут болезненными", - отмечается в сообщении.