«Հակագողական» օրենքով ձերբակալված Կոլյա Տոմսկին պարզվել է շարքային թմրամիջոցների դիլեր է 05/30/2019   16:34  |  Քրեական խրոնիկոն
Հանցավոր հիերարխիայում առաջնորդության համար առաջին ձերբակալված «օրենքով գող» (ՌԴ քրեական օրենսգրքի 210.1-րդ հոդվածը) Նիկոլայ Կուզմիչևը (Կոլյա Տոմսկին) մեծ հեղինակություն չի վայելել իր քաղաքում, հաղորդում է Lenta.ru- ն՝ հղում անելով իր աղբյուրին:
Աղբյուրի համաձայն, Կուզմիչևը, որին ԶԼՄ-ները անվանել են «Տոմսկի շրջանի քրեական աշխարհում ազդեցիկ գործիչ», եղել է 2011-2014թթ-երում «թագադրվածներից» մեկը Մերաբ Մզարելուայի եւ նրա փեսայի՝ Գելա Կարդավայի (Գելա Գալսկի) աջակցությամբ: Դա տեղի է ունեցել՝  չնայած քրեական աշխարհում ընդունված ժամանակավոր «օրենքով գողերի» կոչումների արգելքի, սակայն, Ասլան Ուսոյանի (դեդ Հասանի) հավանությամբ:
Աղբյուրը նշել է նաև, որ Կուգմիչևը դատված չի եղել  և չունի բանտային փորձ: «Քաղաքի բնակիչների կարծիքով, Տոմսկում Կուզմիչևը հեղինակություն չի վայելում և, ըստ որոշ տվյալների, կարող էր կապված լինել թմրամիջոցների առևտրի հետ», - հավելել է աղբյուրը:
Ավելի վաղ հրատարակված օպերատիվ նկարահանումների կադրերում Կուզմիչևը հայտարարել է, որ քրեական մականուն չունի և չի հանդիսանում «օրենքով գող»: Աղբյուրը համարում է, որ մնացած «օրենքով գողերը» կարող են ուշադրություն դարձնել այդ բառերի վրա, և, ի վերջո, Կոլյա Տոմսկին կարող է վերջնականապես  հրաժարվել իր կոչումից:
Ավելի վաղ Պետդումայի անվտանգության եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարի գծով կոմիտեի անդամ Ադալբի Շխագոշևը հայտարարել էր, որ Կուգմիչևչ ձերբակալությանը կհետևեն «բազմաթիվ ուրիշները»: «Դա բեկումնային է դառնալու ոչ միայն իրավապահ մարմինների, այլ նաև քրեական աշխարհի համար», - ասել է նա:
Կրիմինալ հիերարխիայում բարձրագույն պաշտոն զբաղեցնելու համար պատժի մասին օրենքը ստորագրվել է ապրիլի 1-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից: Այն նախատեսում է 8-15 տարվա ազատազրկում եւ 5 միլիոն ռուբլու տուգանք:
23:58 28/05/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՌուսաստանում առաջին անգամ ձերբակալել են կազմակերպված հանցախմբերի առաջնորդության վերաբերյալ հոդվածով
23:05 20/05/2019  |  Քրեական խրոնիկոն«Քայլ մի կողմ, և նրանց հետևից կգան»
23:41 17/05/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԳորյաչի Կլյուչ քաղաքում ԴԱԾ-ի աշխատակիցները ձերբակալել են «օրենքով գող» Կուսոյին
18:07 16/05/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԻտալիայի միգրանտների նոր ալիքը կապել են «օրենքով գող» Մերաբ Սուխումսկիի հետ
21:06 11/05/2019  |  Քրեական խրոնիկոն«Օրենքով գող» Դույակը գտնվում է միջազգային հետախուզման մեջ գործարարներից 13 միլիոն շորթելու համար
22:30 07/05/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՁեռնարկատիրոջ առևանգման գործով Մոսկվայում կալանավորվել է «Օրենքով գող» Կազբեկ Ռըժին
14:35 04/05/2019  |  Միջազգային լրահոսՈւկրաինան կոչ կանի Չեխիային և Թուրքիային միանալ «օրենքով գողերի» դեմ պայքարին և կնստացնի «օրենքով գողերին» տիտղոսի համար
17:08 03/05/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՂրղզստանում ձերբակալվել են «օրենքով գող» Ազիզի մոտ քաղցկեղ ախտորոշած բժիշկներին

Первый арестованный по «антиворовскому» закону Коля Томский оказался рядовым наркоторговцем 05/30/2019 16:49 | Криминальная хроника
Первый арестованный за лидерство в преступной иерархии (ст. 210.1 УК РФ) «вор в законе» Николай Кузьмичев (Коля Томский) не пользовался большим авторитетом у себя в городе. Об этом, как передает crimerussia.com, сообщила «Лента.ру» со ссылкой на источник.
По информации источника, Кузьмичев, которого в СМИ называли «влиятельной фигурой в криминальном мире Томской области», был одним из «коронованных» в 2011–2014 годах при участии Мераба Мзарелуа (Дуяке) и его зятя Гелы Кардавы (Гелы Гальского). Это произошло вопреки принятому в криминальном мире временному запрету на раздачу «воровских» титулов, однако с одобрения Аслана Усояна (Деда Хасана). В окружении самого Усояна «коронованных» в этот период «воров-новичков» называли «пушечным мясом». Позже они вошли в клан Кардавы-Мзарелуа, ставший самым слабым в российском криминале.
Источник также отметил, что Кузьмичев не был судим и не имеет тюремного опыта. «По словам горожан, в самом Томске Кузьмичев авторитетом не пользовался и, по некоторым данным, мог иметь отношение к наркоторговле», — добавил источник.
На кадрах опубликованной ранее оперативной съемки Кузьмичев заявляет, что не имеет уголовного прозвища и не является «вором в законе». Источник считает, что другие «законники» могут обратить внимание на эти слова и в заключении Коля Томский может окончательно отказаться от своего титула.
Ранее член комитета Госдумы по безопасности и противодействию коррупции Адальби Шхагошев заявил, что за арестом Кузьмичева последует «множество других». «Это станет переломом не только для правоохранительных органов, но и для криминального мира», — заявил он.
Закон о наказании за занятие высшего положения в преступной иерархии 1 апреля подписал президент России Владимир Путин. Он предусматривает лишение свободы на срок от 8 до 15 лет и штраф в 5 млн рублей.