Փաշինյանն ու Պուտինն ունեցել են ոչ պաշտոնական շփումներ. Վլադիմիր Կարապետյան 05/29/2019 20:32 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի Ղազախստան կատարած այցի ժամանակ նախապես ծրագրված բոլոր հանդիպումները տեղի են ունեցել: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց վարչապետի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանը:
Հարցին Ռուսատանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպում տեղի ունեցել է, թե ոչ՝ Կարապետյանը պատասխանեց. «Պուտինի հետ հանդիպում նախատեսված չի եղել, երկու հանդիպում է նախատեսված եղել. մեկը Նուրսուլթան Նազարբաևի, մյուսը՝ Ղազախստանի նախագահի հետ, որոնք կայացել են»:
Խոսնակը հայտնեց, որ թեեւ պաշտոնական հանդիպումներ նախատեսված չեն եղել, սակայն Պուտինն ու Փաշինյանն ունեցել են ոչ պաշտոնական շփում՝ երկու անգամ. երեկ՝ պաշտոնական ընթրիքի ժամանակ և այսօր՝ համապատասխան հավաքատեղիում, որտեղ ընդմիջումների ժամանակ հավաքվում են պատվիրակությունների ղեկավարները:
Հարցին ճի՞շտ է, որ Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանի օրակարգում փոփոխություն էր եղել եւ չի ցանկացել մասնակցել Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստի ավարտից հետո նախատեսված պատվիրակությունների ղեկավարների պաշտոնական ճաշին՝ Վլադիմիր Կարապետյանը նշեց, որ Վարչապետի՝ Ղազախստան աշխատանքային այցի օրակարգում ոչինչ չի փոխվել, բոլոր հանդիպումները տեղի ունեցել են, մասնակցել է ճաշին՝ հերքելով լուրերը, թե ճաշին մասնակցելու ցանկություն չի ունեցել։
«Փաստինֆո»-ի ճշգրտող հարցին, որ շրջանառվող տեղեկությունների համաձայն՝ վարչապետին ճաշի համար լավ տեղ չէին առաջարկել, ուստիեւ չէր ցանկացել մասնակցել՝ Կարապետյանը պատասխանեց. «Շատ էլ լավ տեղ էին առաջարկել»:

Пашинян и Путин неформально пообщались на полях саммита ЕАЭС в Нур-Султане - Карапетян 05/30/2019   00:25  |  Лента новостей
Все заранее запланированные встречи в  ходе визита премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Казахстан состоялись. Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо”  заявил пресс-секретарь премьера Владимир Карапетян.
На вопрос о том, состоялась ли встреча с президентом РФ Владимиром Путиным, Карапетян заявил: ”Встречи с Путиным запланировало не было. Были намечены две встречи: одна с Нурсултаном Назарбаевым, а другая – с президентом Казахстана, и они состоялись”.
По словам пресс-секретаря, хотя официальные переговоры не планировались, однако Путин и Пашинян дважды неформально пообщались: во вторник в ходе официального обеда и в среду во время перерыва.
Владимир Карапетян вновь отметил, что повестка визита премьера Армении не претерпела каких-либо изменений, все встречи состоялись, он принял участие в официальном обеде в честь глав делегаций.
16:05 29/05/2019  |  Лента новостейПашинян: для Армении важно расширение внешнеэкономических связей ЕАЭС
15:33 29/05/2019  |  Лента новостейНикол Пашинян в Казахстане встретился с армянскими предпринимателями
15:16 29/05/2019  |  Лента новостейНикол Пашинян: мы настроены на максимально продуктивное участие Армении в ЕАЭС
15:03 29/05/2019  |  Лента новостей"Ничего подобного":Карапетян опроверг информацию об изменении повестки визита Пашиняна в Казахстан
14:17 29/05/2019  |  Лента новостейПашинян неожиданно изменил повестку визита в Казахстан - Factor.am
11:18 29/05/2019  |  ЭкономикаНикол Пашинян: ЕАЭС планомерно развивается и открывает новые возможности для бизнеса