ԲԴԽ նախագահի պաշտոնակատարը դիմել է ԱԺ 05/29/2019 17:03 | ԼՐԱՀՈՍ
ԲԴԽ նախագահի պաշտոնակատարը դիմել է ԱԺ՝ Բարձրագույն դատական խորհրդի նոր անդամ ընտրելու համար։ Այս մասին տեղեկացրել է ԲԴԽ նախագահի պաշտոնակատար Գեւորգ Դանիելյանը։
«Նկատի ունենալով, որ մայիսի 24-ից Բարձրագույն դատական խորհրդում առկա է իրավաբան գիտնականի թափուր տեղ, Մայիսի 27-ին, «ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի 86-րդ հոդվածի 6-րդ մասի հիմքով, դիմել եմ Ազգային ժողով՝ Բարձրագույն դատական խորհրդի նոր անդամ ընտրելու համար:
Բարձրագույն դատական խորհրդի գիտնական անդամի ընտրության կարգը սահմանված է «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 144-րդ հոդվածով, մասնավորապես այդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի համաձայն, Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի ընտրությունն անցկացվում է պաշտոնը թափուր մնալուց հետո 3 ամսվա ընթացքում:
Լրատվությանը հետաքրքրող մյուս հիմնական հարցին՝ կապված Դատավորների ընդհանուր ժողովի հայտարարության հետ, կանդրադառնանք մայիսի 30-ին կայանալիք նիստում»,- ֆեյսբուքում գրել է Գ.Դանիելյանը։

Врио главы Высшего судебного совета Армении обратился в парламент 05/29/2019   17:22  |  Лента новостей
Временно исполняющий обязанности председателя Высшего судебного совета Армении Геворк Даниелян обратился в Национальное собрание РА.
“С учетом того, что с 24 мая в Высшем судебном совете открылась вакансия юриста – ученого, 27 мая, на основании ч. 6 ст. 86 Конституционного закона РА “Судебный кодекс РА”, я обратился в Национальное собрание для избрания нового члена Высшего судебного совета. Порядок избрания ученого члена Высшего судебного совета установлен статьей 144 конституционного закона “Регламент Национального собрания”, в частности, согласно пункту 2 части 1 этой статьи, выборы члена Высшего судебного совета проводятся в течение 3 месяцев после открытия вакансии на должность”, - написал Даниелян на своей странице в соцсети Facebook.
По его словам, Высший судебный совет РА коснется заявления Общего собрания судей Армении на  предстоящем 30 мая заседании.