Դատավորները հանդես եկան կոշտ հայտարարությամբ (տեսանյութ) 05/27/2019 22:49 | ԼՐԱՀՈՍ
Նկատի ունենալով վերջին օրերի ընթացքում արդարադատության շուրջ տարբեր հարթակներում ծավալված քննարկումները, համընդհանուր հասարակական ուշադրությունը դատական իշխանության նկատմամբ, ինչպես նաեւ` զանգվածային տարբեր միջոցառումների ժամանակ դատավորների հասցեին հնչող քննադատությունները, Դատավորների ընդհանուր ժողովը հանդես է գալիս հետեւյալ հայտարարությամբ, որը հրապարակել է ՎԴ նախագահ Երվանդ Խունդկարյանը:
«Դատավորների ընդհանուր ժողովը եւս կարեւորում է դատական համակարգում բարեփոխումների անհրաժեշտությունը` այն համարելով համընդհանուր իրավական առաջընթացի ու զարգացման էական նախապայման, սակայն դա պետք է ունենա հստակ եւ հիմնավոր պատճառաբանված հայեցակարգ` տեսանելի ակնկալվող վերջնարդյունքով:
Դատաիրավական բարեփոխումների արդյունավետությունը հնարավոր է ապահովել բացառապես իրավական ճանապարհով եւ իշխանության բոլոր ճյուղերի կառուցողական երկխոսության արդյունքով:
Դատավորների ընդհանուր ժողովը, որպես դատական իշխանության բաձրագույն մարմին, արտահայտելով դատավորների կամքը, պարտադիր է համարում ժողովի պատվիրակների մասնակցությունը դատական իշխանության բարեփոխումներին, միջոցառումներին եւ քննարկումներին` համապատասխան մասնագիտական աջակցություն ցուցաբերելով հնարավոր գործիքակազմի եւ նաագծերի մշակման հարցում:
Դատավորների ընդհանուր ժողովը հայտարարում է, որ ՀՀ-ում որեւէ դատավոր դեմ չէ, որ հանրային վստայության ամրապնդման տեսանկյունից հասարակության ներկայացուցիչները տեղեկություններ ստանան դատավորների գույքային դրության վերաբերյալ:
Դատավորների ընդհանուր ժողովը ողջունում է դատական իշխանության նկատմամբ վստահության ամրապնդմանն ուղղված ցանկացած միջոցառում, որը սահմանված կլինի օրենքով եւ կիրականացվի օրենքի խստիվ պահպանմամբ:
Դատավորների ընդհանուր ժողովը կոչ է անում իրավասու մարմիններին ցանկացած օրենսդրական նախագիծ մշակելիս այն բխեցնել ՀՀ սահմանադրության պահանջներից եւ ՀՀ միջազգային պարտավորություններից, եւ իրապես առաջնորդվել մեր երկրում արդարադատության որակի բարձրացման գաղափարով:
Դատավորների ընդհանուր ժողովը կարեւորում է յուրաքանչյուրի կարծիքն ազատ արտահայտելու իրավունքը, ընդգծում է, որ ցանկացած առողջ, ողջամիտ քննադատություն, որպես կարծիքի ազատ արտահայտման միջոց, ընդունելի է նաեւ դատական իշխանության համար, քանի որ հնարավորություն է տալիս շտկելու առկա թերացումները:
Այդուհանդերձ, Դատավորների ընդհանուր ժողովը նշում է, որ այդ ամենը չի կարող ուղեկցվել դատավորների պատիվն ու արժանապատվությունը արատավորող, դատական իշխանության հեղինակությունը նսեմացնող արտահայտություններով, ինչպես նաեւ` դատարանների բնականոն գործունեությունը խոչընդոտելով, ինչը խաթարում է դատական իշխանության նկատմամբ եղած հասարակական վստահությունը:
Դատավորների ընդհանուր ժողովը խստորեն դատապարտում է դատավորների հանդեպ ցանկացած անհարգալից դրսեւորում եւ կոչ է անում զերծ մնալ դատական իշխանության հեղինակությունը նսեմացնող, դատավորներին արատավորող արտահայտություններից, դատարանների բնականոն ընթացքը խոչընդոտող ցանկացած գործողությունից:
Դատավորների ընդհանուր ժողովը արձանագրում է, որ ԲԴԽ անգործությունը չի արտահայտում դատավորների անհատական կամքը, եւ այդ մարմինը գործնականում չի երաշխավորում դատավորների անկախությունը»:

Судьи Армении выступили с заявлением по итогам многочасового заседания(Видео) 05/28/2019   09:42  |  Лента новостей
В Ереване накануне состоялось заседание Общего собрания судей, по итогам которого был согласован текст решения, который зачитал председатель Кассационного суда РА Ерванд Худкарян.
Он уточнил, что данное заявление сделано с учетом развернувшихся в последние дни широких дискуссий вокруг судебной системы на различных платформах и в свете всеобщего общественного внимания к судебной власти, а также ввиду критики в адрес судей, озвучиваемой на различных массовых мероприятиях.
“Общее собрание судей также подчеркивает необходимость реформ в судебной системе, считая их важным предусловием правового прогресса и развития. Однако они должны иметь четкую и подкрепленную доводами концепцию с видимым и ожидаемым конечным результатом. Эффективность судебно-правовых реформ удастся обеспечить исключительно правовым путем и по итогам налаживания конструктивного диалога между всеми ветвями власти", - говорится в заявлении.
Отмечается, что Общее собрание судей как высший орган самоуправления судебной власти, выражая волю судей, считает обязательным участие делегатов собрания в реформировании судебной системы, мероприятиях и обсуждениях для оказания соответствующей профессиональной помощи в возможном выборе инструментария и в вопросе проработки проектов.
Собрание заявляет, что ни один судья в Армении не выступает против того, чтобы в целях укрепления общественного доверия, предоставить общественности информацию об имущественном состоянии судей.
Общее собрание приветствует любые мероприятия, направленные на укрепление общественного доверия к судебной власти, которые будут ограничены законом и проведены при строгом его соблюдении.
В заявлении также отмечается, что Общее собрание судей призывает уполномоченные органы при разработке любого законопроекта исходить из требований Конституции Армении и международных обязательств и воистину руководствоваться идеей повышения качества правосудия в стране.
Также указывается, что Общее собрание судей придает важность праву на свободу выражения мнения и подчеркивает, что любая здоровая, рациональная критика как средство свободного выражения мнения приемлемо и для судебной власти, поскольку дает возможность исправить существующие недочеты.
Тем не менее, как отмечается в заявлении, Общее собрание судей считает, что все это не может быть сопровождаться высказываниями, порочащими честь и достоинство судей, принижающими авторитет судебной власти, а также воспрепятствованием естественной деятельности судов, что расшатывает  доверие  общества к судебной власти.
Общее собрание судей решительно осуждает любые проявления неуважения к судьям и призывает воздержаться от высказываний, порочащих честь и достоинство судей, принижающих авторитет судебной власти, а также любых действий, препятствующих естественной деятельности судов.
“Общее собрание судей констатирует, что бездействие Высшего судебного совета не отражает личную волю судей, и этот орган на практике не гарантирует их независимость судей” , - говорится в заявлении.