ՀՔԾ-ն ՊՎԾ-ից ստացել է «Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամ»-ի վերաբերյալ նյութերը 05/27/2019 10:26 | ԼՐԱՀՈՍ
Հատուկ քննչական ծառայությունը ստացել է Պետական վերահսկողական ծառայության՝ «Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամ»-ում կատարած ուսումնասիրության արդյունքները։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ ՀՔԾ մամուլի խոսնակ Մարինա Օհանջանյանից. «Նյութերը ստացել ենք մայիսի 24-ին՝ օրվա վերջ»,-նշեց Օհանջանյանը։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 24-ին ՊՎԾ-ն հայտարարություն էր տարածել, որում ասվում էր, որ ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայությունում ավարտվել է «Հայաստանի երիտասարդական hիմնադրամ»-ում իրականացված ուսումնասիրութունը, ինչի առարկա են դարձվել Հիմնադրամի ֆինանսական մուտքերի օրինականությունը և դրանց օգտագործման արդյունավետությունը. «Ուսումնասիրության արդյունքում վերհանված տեղեկություններում հանցագործության հատկանիշների առկայության հանգամանքը ստուգելու նպատակով՝ նյութերն ուղարկվել են ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն»,-նշված էր հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ «Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամ»-ի վերաբերյալ մի գործ արդեն գտնվում է դատարանում։ Բանն այն է, որ 2018թ. մայիսի 25-ին ՀՀ քննչական կոմիտեում ստացվել էր «Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամ»-ի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ, ԱԺ նախկին պատգամավոր Կարեն Ավագյանի դիմումն այն մասին, որ ապրիլի 6-ին «Հայաստանի Երիտասարդական հիմնադրամ»-ի գործադիր տնօրենը հիշյալ հիմնադրամի անունից ինքն իր հետ կնքել է 326.000.000 ՀՀ դրամի փոխառության պայմանագիր: Դիմումի հիման վրա նախապատրաստված նյութերի արդյունքներով հարուցվել էր քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով։ Նախաքննության ընթացքում իրականացված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել էր իրականացված յուրացումների և փողերի լվացման մեխանիզմը: Ապրիլի 30-ին հայտնի էր դարձել, որ գործով նախաքննությունն ավարտվել է եւ այն՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է դատարան։
- 11/05/2024 10:49 Ողբերգական վթարից ժամեր անց հիվանդանոցում մահացել է նաև երկրորդ ուղևորը
- 11/05/2024 10:14 Ապարանի հուշարձանի մոտ անհետացած 31-ամյա քաղաքացու դին են գտել՝ ծառից կախված վիճակում

Спецследственная служба получила материалы проверки в Молодежном фонде Армении 05/27/2019   10:45  |  Криминальная хроника
Специальная следственная служба получила результаты проведенной Государственной контрольной службы проверки в Молодежном фонде Армении. Об этом “ФактИнфо” сообщила пресс-секретарь ССС Марина Оганджанян.
"Материалы поступили 24 мая к концу дня, они пока не приняты к производству", - заявила Оганджанян.
Напомним, Госконтрольная служба Армении ранее сообщила о завершении проверки, проведенной в Молодежном фонде Армении. Предметом изучения стали законность финансовых поступлений фонда и эффективность их использования.
“Для проверки наличия признаков преступления в выявленной по результатам проверки информации материалы были направлены в Специальную следственную службу”, - отмечалось в сообщении.
Как сообщило ранее агентство, одно из дел, касающихся Молодежного фонда Армении, находится уже в суде.
Дело в том, что 25-го мая 2018 года Следственный комитет получил заявление члена Совета попечителей Молодежного фонда Армении, бывшего депутата Национального Собрания Армении Карена Авагяна, согласно которому 6-го апреля исполнительный директор Молодежного фонда Армении от имени вышеупомянутого фонда заключил сам с собой договор займа на сумму 326.000.000 драмов.
На основании заявления следственным управлением СК РА по Еревану были подготовлены материалы, на основе результатов которых было возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 3 статьи 179(“Присвоение в особо крупных размерах”) УК РА.
В результате проведенных в ходе предварительного следствия масштабных следственных действий был установлен механизм присвоений и отмывания денег. 30 апреля стало известно, что предварительное следствие по делу завершено. Дело с обвинительным заключением направлено в суд.