«Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցք» ծրագրին վերաբերող քրեական գործի նախաքննությամբ «անապրանք» գործարքների, հարկերի վճարումից խուսափելու և այլ բազմաթիվ հանցավոր դրսևորումներ են բացահայտվել 05/27/2019 12:10 | Քրեական խրոնիկոն
Շարունակվում է «Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցք» ծրագրի իրականացման ընթացքում պաշտոնատար անձանց կողմից առերևույթ հանցավոր արարքներ, չարաշահումներ կատարելու վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: այս մասին տեղեկացանք ՀՀ դատախազության հանրային կապերի բաժնից:
Կազմավորված քննչական խմբի կողմից բազմադրվագ և մեծածավալ քրեական գործով ակտիվորեն կատարվում են բազմաթիվ քննչական և դատավարական գործողություններ՝ հարցագործությունների բոլոր դրսևորումներն ու դրվագները, հանցագործություն կատարած բոլոր անձանց բացահայտելու և վերջիններիս արարքներին քրեաիրավական գնահատական տալու նպատակով:
Նախաքննությամբ արդեն իսկ ձեռք բերված փաստական տվյալներով պարզվել են ծրագրում ընդգրկված բազմաթիվ ընկերությունների միջև տեղի ունեցած տարատեսակ ձևական, «անապրանք» գործարքների կնքման, փաստաթղթերի կեղծման, հափշտակությունների, հարկերի վճարումից չարամտորեն խուսափելու բազմաթիվ դրվագներ:
Մասնավորապես՝ ծրագրի «М1 Թալինից Գյումրի ճանապարհի վերակառուցում և բարելավում» հատվածի շրջանակներում Թալին-Լանջիկ և Լանջիկ-Գյումրի ճանապարհների շինարարակական աշխատանքների ընթացքում ակնհայտ չհիմնավորված խորհրդատվական ծառայություններ մատուցելու վերաբերյալ երկու ընկերությունների միջև 2016թ. հունիսին կնքվել է 2 պայմանագիր, որոնց հիման վրա 2016-2018թթ. նրանցից մեկի անվամբ դուրս են գրվել հարկային հաշիվներ շուրջ 1.2մլրդ ՀՀ դրամ (ներառյալ ԱԱՀ-ն) ընդհանուր արժեքով:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ պայմանագրերը կնքվել են հարկային պարտավորությունները նվազեցնելու նպատակով, որի համար կազմվել են անապրանք գործարքներ, իրականացվել է կեղծ ձեռնարկատիրություն: Նշված պայմանագրերի շրջանակներում հարկային հաշիվներով որևէ տեսակի խորհրդատվական ծառայություններ չեն մատուցվել, այսինքն, ըստ էության, կայացել են «անապրանք» գործարքներ:
Պարզվել և հիմնավորվել է նաև, որ կեղծ փաստաթղթերով որպես խորհրդատվություն տրամադրած ընկերության աշխատակիցների կողմից 2016-2017թթ. ընկած ժամանակահատվածում ընկերության բանկային հաշվից կանխիկացվել է շուրջ 600մլն ՀՀ դրամ, որը փոխանցվել է ընկերությունը փաստացի ղեկավարող անձին, իսկ նշված գումարներն ընկերության դրամարկղում ձևակերպվել են որպես այլ անձի՝ ընկերության հիմնադրին տրված շահաբաժիններ:
Ներգրավված ընկերությունների նվազեցված հարկային պարտավորությունների և պետությանը պատճառած վնասի հաշվարկման նպատակով նշանակվել են մասնագիտական հարկային ստուգումներ, որոնցից 2-ով ստացված ակտերով արձանագրվել են 1մլրդ 10մլն ՀՀ դրամի չվճարված հարկեր, պետությանը պատճառված վնաս (ներառյալ տույժերը, տուգանքները): Մյուս ստուգումները դեռևս գտնվում են ընթացքի մեջ:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա 2019թ. ապրիլի 30-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 189-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցանքների հատկանիշներով հարուցվել և «Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցք» ծրագրի վերաբերյալ քրեական գործին է միացվել ևս մեկ քրեական գործ՝ ծրագրում ներգրավված մեկ այլ ՍՊԸ տնօրենի կողմից ընկերության հարկերը վճարելուց չարամտորեն խուսափելու նպատակով մի շարք ընկերություններից, առանց վերջիններիս կողմից ապրանքների փաստացի մատակարարման կամ առանց ծառայությունների մատուցման, կեղծ փաստաթղթեր ձեռք բերելու, դրանք օրենքով սահմանված կարգով ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ ներկայացվող փաստաթղթերում ներառելու միջոցով առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր վճարելուց խուսափելու դեպքի առթիվ:
Բացի վերոնշյալը, դատախազի հանձնարարությամբ քննիչի կայացրած որոշումներով ՀՀ ՊԵԿ քննչական վարչությունում քննվող՝ «Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցք» ծրագրում ներգրավված ընկերությունների վերաբերյալ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցված երեք քրեական գործեր ևս միացվել են ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության վարչությունում քննվող մայր գործին:
Այս դրվագներով կատարված նախաքննությամբ ձեռք բվերված ապացույցներով պարզվել է, որ առանց ծառայությունների փաստացի մատուցման, տրամադրվել են մոտ 195մլն ՀՀ դրամի կեղծ հաշվապահական փաստաթղթեր, ինչի արդյունքում խուսափել են պետական բյուջե վճարել առանձնապես խոշոր չափերի հարկեր՝ միաժամանակ պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի վնաս:
Կատարված այդ հնարավոր «անապրանք» գործարքների հանգամանքները, դրանց արդյունքում պետությանը պատճառված վնասի կոնկրետ չափը պարզելու նպատակով 2 ընկերությունում կատարված նախնական հաշվարկների համաձայն, նրանց մոտ կարող են առաջանալ պետության նկատմամբ հարկերի գծով ընդհանուր մոտ 600մլն ՀՀ դրամի պարտավորություններ (ներառյալ տույժերը և տուգանքները): Այս առումով վերջնական հաշվարկ ստանալու և պետությանը պատճառված վնասի չափը որոշելու համար նշանակվել է դատահաշվապահական փորձաքննություն:

Бестоварные сделки, неуплаченные налоги: дело о строительстве дороги “Север-Юг” обрастает новыми преступными эпизодами 05/27/2019   13:09  |  Криминальная хроника
Следствие продолжает расследование уголовного дела по факту злоупотреблений со стороны чиновников в ходе реализации проекта строительства транспортного коридора “Север-Юг”.
Как сообщает пресс-служба Прокуратуры, согласно добытым следствием фактическим данным, установлены многочисленные эпизоды заключения между многими компаниями, включенными в программы, разного рода формальных “бестоварных” сделок, подделки документов, хищений и  злостного уклонения от уплаты налогов.
В частности, по данным следствия, в ходе строительства автотрасс Талин-Ланджик и Ланджик-Гюмри в рамках проекта реконструкции и благоустройства участка дороги, ведущей из Талина в Гюмри(М1),  для оказания явно необоснованных консалтинговых услуг между двумя компаниями в июне 2016 года были заключены два договора, на основании которых в 2016-2018гг. на имя одной из фирм были выписаны налоговые счета на общую сумму 1.2 миллиарда драмов, включая НДС.
Следствием установлено, что договора были заключены для минимизации налоговых обязательств. С этой целью были составлены бестоварные сделки, велась фиктивная предпринимательская деятельность. В рамках указанных договоров каких-либо консалтинговых услуг по налоговым счетам не оказывалось, то есть, по сути дела, были заключены бестоварные сделки.
Также установлено и подтверждено, что сотрудниками  компании по оказанию консалтинговых услуг с банковского счета компании в период с 2016 по 2017г. было обналичено обналичено порядка 600 млн. драмов, которые были переданы лицу, фактически руководящему компанией, а указанная сумма в кассе компании была оформлена как дивиденды, выданные  другому лицу - основателю фирмы.
Для подсчета причиненного государства ущерба были назначены налоговые проверки. Согласно составленным по двум из них протоколам, сумма ущерба государству от неуплаты налогов составила 1 млрд. 10.млн.драмов(включая штрафы и пени). Остальные проверки еще не завершены.
На основании добытых по уголовному делу фактических данных 30 апреля 2019 года было возбуждено уголовное дело по части 3 статьи 189 и части 2 статьи 205 УК Армении. Уголовное дело касательно проекта транспортного коридора “Север-Юг”  было объединено в одно производство с еще одним уголовным делом по факту злостного уклонения от уплаты налогов в особо крупных размерах путем приобретения подложных документов
Помимо этого,  какуказывается в сообщении, согласно принятым по поручению прокурора решениям следователя,  три расследуемых следственным управлением Комитета госдоходов уголовных дела по части 2 статьи 205 УК РА касательно компаний, участвующих в проекте транспортного коридора  “Север-Юг”, тоже были объединены в одно производство с главным уголовным делом, расследуемым Главным следственным управлением Следственного комитета РА.
Согласно добытым при расследовании этих эпизодов доказательствам, установлен факт выдачи фиктивных бухгалтерских документов на сумму  около195 млн. драмов без фактического оказания услуг, в результате чего имело место уклонение от уплаты налогов в госбюджет; в то же время государству был нанесен ущерб в особо крупных размерах.
"По предварительным подсчетам, произведенным в двух компаниях, у них могут возникнуть налоговые обязательства перед государством на сумму примерно 600 млн. драмов, включая штрафы и пени. Для установления окончательного размера причиненного государству ущерба назначена судебно-бухгалтерская экспертиза. Предварительное следствие продолжается", - отмечается в сообщении.