ԲԴԽ նախագահի պարտականությունները դրվել են Գեւորգ Դանիելյանի վրա 05/24/2019 16:53 | ԼՐԱՀՈՍ
Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ պարոն Գագիկ Հարությունյանը, «ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադարական օրենքի 86-րդ հոդվածի 1-ին մասի 5-րդ կետի և 87-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի հիմքերով դիմում է ներկայացրել (ամբողջական տեքստը զետեղված է դատական իշխանության պաշտոնական կայքում) Բարձրագույն դատական խորհուրդ՝ իր լիազորությունները 2019 թվականի մայիսի 24-ից դադարած համարելու առնչությամբ։ Տվյալ դեպքում, հրաժարական ներկայացնելն ինքնին իրավունքի ուժով հիմք է Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի լիազորությունները դադարած համարելու համար։ Այս մասին հայտնում են Բարձրագույն դատական խորհրդի մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից:
Հիշյալ դիմումին Բարձրագույն դատական խորհուրդը, «ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադարական օրենքի 86-րդ հոդվածի 5-րդ մասի հիմքով կայացրել է որոշում, որով արձանագրվել է հրաժարական ներկայացնելու փաստը։
«ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի 84-րդ հոդվածի 13-րդ մասով նախատեսված կարգով Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի պարտականությունների կատարումը վերապահված է տարիքով ավագ անդամին՝ պարոն Գևորգ Դանիելյանին։

Исполнение обязанностей главы Высшего судебного совета возложено на Геворка Даниеляна 05/24/2019   18:12  |  Лента новостей
Председатель Высшего судебного совета Армении Гагик Арутюнян на основании п.5. ч.1 ст. 86 и п.2 ч.1 ст.87 конституционного закона “Судебный кодекс Республики Армения”, представил заявление в Высший судебный совет в связи с прекращением своих полномочий с 24 мая 2019 года. Об этом сообщает пресс-служба ВСС.
В данном случае заявление об отставке само по себе служит в силу закона основанием для прекращения полномочий члена Высшего судебного совета.
“Согласно ч.13 ст.84 конституционного закона “Судебный кодекс Республики Армения”, в случае приостановления, прерывания или прекращения полномочий председателя Высшего судебного совета его обязанности исполняет старший по возрасту член Совета, в данном случае г-н Геворк Даниелян”, - говорится в сообщении.