Կառավարությունն արտոնություններ տրամադրեց «Ջերմուկ գրուպ» և «ՄԼ ՄԱՅՆԻՆԳ» ընկերություններին 05/23/2019   12:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարությունը «Ջերմուկ գրուպ» ընկերությանը գերակա ոլորտում իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ներմուծվող տեխնոլոգիական սարքավորումները, դրանց բաղկացուցիչ ու համալրող մասերը, հումքը և նյութերը ներմուծման մաքսատուրքից ազատելու արտոնություն կտրամադրի:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին որոշումն ընդունվեց գործադիրի նիստում:  Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը նշեց, որ ընկերության կողմից ներմուծվող ապրանքներն օգտագործվելու են ընկերության արտադրանքը արտահանելու նպատակով։ Ներմուծվող ապրանքները չեն ներմուծվում ԵԱՏՄ անդամ երկրներից, քանի որ չեն բավարարում ընկերության տեխնիկական պահանջներին։ Արտոնության առկայությունը լուրջ խթան կհանդիսանա նոր ներդրումային ծրագրերի իրականացման և որպես հետևանք նոր աշխատատեղերի ստեղծման, ներդրումների ներգրավման, տեղական արտադրության և արտահանման խթանման համար:
Գործադիրը նմանատիպ արտոնություն տրամադրեց նաև «ՄԼ ՄԱՅՆԻՆԳ» ՍՊԸ-ին:  «ՄԼ ՄԱՅՆԻՆԳ»-ի կողմից ներմուծվող ապրանքներն օգտագործվելու են հանքարդյունաբերության մեջ։ Ներմուծվող ապրանքները չեն ներմուծվում ԵԱՏՄ անդամ երկրներից, քանի որ չեն բավարարում ընկերության տեխնիկական պահանջներին։ Ակնկալվում է, որ արտոնության առկայությունը լուրջ խթան կհանդիսանա նոր ներդրումային ծրագրերի իրականացման և որպես հետևանք նոր աշխատատեղերի ստեղծման, ներդրումների ներգրավման, տեղական արտադրության և արտահանման խթանման համար
20:13 22/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱզգային փոքրամասնությունների հարցերով խորհուրդը բաշխել է ծրագերի ֆինանսավորման գումարները
10:25 18/05/2019  |  Մամուլ«Փշերի» վրա են անգամ պաշտոնյաները. «Հրապարակ»
12:50 16/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԳործադիրն առաջարկում է քաղաքացիական դատավարությունում պարզեցված վարույթի ընթացակարգը բարելավելով բեռնաթափել դատարանները
21:05 15/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունը մաքսային արտոնություն կտա ևս երեք ընկերությունների
19:51 06/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունում կայացել է Հայաստանի զարգացմանն աջակցող գործընկերների հետ համագործակցության համակարգման հարթակի շրջանակներում հերթական քննարկումը
20:52 02/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետի աշխատակազմին սպասարկում է 10 ծառայողական ավտոմեքենա, եւս 7-ը՝ հերթապահ. Կառավարություն
12:23 02/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունն արտոնություն տրամադրեց տեքստիլի ոլորտում իրականացվող 14 մլրդ դրամի ներդրումային ծրագրին
14:09 25/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունը մաքսային արտոնություն տրամադրեց «ԻՆԹԵՐՆԵՇՆԼ ՄԱՆՈՒՖԱՔՉՐԻՆԳ ԳՐՈՒՊ» ՓԲԸ-ին
19:30 17/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունը կքննարկի «Դաբաղ հիվանդության շճահետազոտություն» ծրագրին լրացուցիչ գումար տրամադրելու նախագիծը

Правительство Армении предоставило льготы компаниям “Джермук групп” и “МЛ МАЙНИНГ” 05/23/2019   12:31  |  Экономика
Правительство предоставит компании “Джермук групп” льготу по освобождению от таможенной пошлины на ввоз технологического оборудования, их компонентов, сырья и материалов в рамках инвестиционной программы, осуществляемой в приоритетной сфере.
Как передает "Арменпресс", решение об этом было принято на заседании правительства в четверг, 23 мая.
Министр экономического развития и инвестиций Тигран Хачатрян отметил, что импортируемые компанией товары будут использоваться для экспорта продукции компании. Импортируемые товары не ввозятся из стран-членов ЕАЭС, так как не отвечают техническим требованиям компании. Наличие льготы станет серьезным стимулом для реализации новых инвестиционных программ и, как следствие, для создания новых рабочих мест, привлечения инвестиций, стимулирования местного производства и экспорта.
Правительство предоставило подобные льготы также ООО “МЛ МАЙНИНГ”. Импортируемые компанией “МЛ МАЙНИНГ” товары должны использоваться в горнодобывающей промышленности. Ввозимые товары не ввозятся из стран-членов ЕАЭС, так как не отвечают техническим требованиям компании. Льготы станут серьезным стимулом для реализации новых инвестиционных программ и, как следствие, для создания новых рабочих мест, привлечения инвестиций, стимулирования местного производства и экспорта.