Դատախազությունը Քոչարյանի գործով 2 բողոք է ներկայացրել 05/23/2019 17:06 | 2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ դատախազությունը բողոքարկել է Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի երկու որոշում։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանից. «Արդեն ներկայացվել են բողոքներ՝ վարույթը կասեցնելու և այն Սահմանադրական դատարան ուղարկելու, ինչպես նաեւ՝ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոփոխելու մասին դատարանի որոշումների դեմ»,-փոխանցեց նա։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 20-ին Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի նախագահությամբ, որոշում էր կայացրել գործը կասեցնելու եւ Սահմանադրական դատարան դիմելու մասին: Դատարանը դիմել էր ՍԴ` խնդրելով քննարկել և պարզել կիրառման ենթակա ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասի և դրա հետ փոխկապակցված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածի 1-ին մասի համապատասխանությունը ՀՀ Սահմանադրության 72-րդ, 73-րդ և 79-րդ հոդվածների պահանջներին: Դատարանը խնդրել էր նաեւ մեկնաբանել ՀՀ Սահմանադրության 56.1 և 57-րդ հոդվածները (2015 թվականի փոփոխություններով ՀՀ Սահմանադրության 140-րդ և 141-րդ հոդվածները) ՀՀ Սահմանադրության 78-րդ և 79-րդ հոդվածների համատեքստում:
Ռոբերտ Քոչարյանն ազատ էր արձակվել մայիսի 18-ին՝ Արցախի գործող նախագահ Բակո Սահակյանի եւ նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանի երաշխավորությամբ։

Прокуратура Армении подала две жалобы на решения суда по делу Кочаряна 05/23/2019 17:38 | Суд по делу второго президента РА
Прокуратура Армении обжаловала два решения суда общей юрисдикции Еревана по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и трех бывших высокопоставленных чиновников. Об этом “ФактИнфо” сообщил советник генерального прокурора Армении Гор Абрамян.
“Мы уже подали жалобы на решение о приостановлении производства и обращении в Конституционный суд, а также на постановление об изменении меры пресечения Роберту Кочаряну”, - сказал он.
Напомним, 20 мая суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Давида Григоряна принял решение о приостановлении производства и обращении в Конституционный суд.
Суд обратился в КС с просьбой рассмотреть и проверить соответствие части 1 статьи 300.1 Уголовного кодекса РА и взаимосвязанной с ней части 1 статьи 300 УК РА требованиям статьей 72, 73 и 79 Конституции Армении. Суд просит также истолковать статьи 56.1 и 57Конституции РА(статьи 140 и 141 Конституции РА с изменениями, внесенными в 2015 году) в контексте статей 78 и 79 Основного закона РА.
Роберт Кочарян был освобожден из-под стражи 18 мая под личное поручительство действующего и бывшего президентов Арцаха Бако Саакяна и Аркадия Гукасяна.