Ամեն ինչ տեղի է ունեցել հրապարակայնորեն. Արշակ Վարդանյան 05/22/2019 14:01 | ԼՐԱՀՈՍ
«Դատավորները պետք է հնարավորինս ձեռնպահ մնան այն իրավիճակներից, որի արդյունքներով կարող են հայտնվել կողմի դատավարական կարգավիճակում»,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում այս կարծիքը հայտնեց Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արշակ Վարդանյանը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե պատրաստվում է արդյոք բողոքարկել ոստիկանության գործողությունները կամ իրավական որեւէ ընթացակարգով բարձրացնել հարցը, որ մայիսի 20-ին մի խումբ քաղաքացիներ, նրանց թվում գործադիր եւ օրենսդիր իշխանության ներկայացուցիչներ, արգելել են դատավորներին մուտք գործել դատարան։
Դատավորն ընդգծեց. «Ամեն դեպքում, ամեն ինչ տեղի է ունեցել հրապարակայնորեն. պատկան մարմինները և պաշտոնատար անձինք նաև անմիջականորեն, իրենց լիազորությունների սահմաններում կարող են ստուգումներ իրականացնել և համապատասխան գնահատական տալ, եթե իհարկե գտնում են, որ դրա իրավական հիմքերը կան»։
Ինչ վերաբերում է պատկան մարմինների արձագանքի բավարար լինել-չլինելուն, դատավորը գնահատական չտվեց. «Որպես իրավաբան՝ դրա վերաբերյալ կարծիք ունեմ, բայց որպես դատավոր՝ չեմ կարող այս պահին գնահատական տալ և դիրքորոշում հնչեցնել»,-ասաց Արշակ Վարդանյանը։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 19-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում էր արել՝ ասելով, որ հաջորդ օրը՝ ժ. 08.30-ից արգելափակում ենք հանրապետության՝ առանց բացառության բոլոր դատարանների ելքերն ու մուտքերը, այնպես, որ ոչ ոք ներս չմտնի: Մայիսի 20-ին արդեն արգելափակվել էին դատարանների մուտքերն ու ելքերը, եւ թե դատավորները, թե փաստաբանները չէին կարողացել մուտք գործել դատարան, իսկ շենքերի մոտ գտնվող ոստիկանները որեւէ քայլ չէին ձեռնարկում դատավորների մուտքը՝ դատարաններ ապահովելու համար։

Судья Аршак Варданян прокомментировал недавний пикет у зданий судов 05/22/2019 14:36 | Лента новостей
Судьи должны максимально избегать ситуаций, при которых могут оказаться в процессуальном статусе стороны. Такое мнение в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” высказал судья Апелляционного уголовного суда Аршак Варданян в ответ на вопрос о том, собирается ли он обжаловать действия Полиции или же в соответствии с какой-либо процедурой поднять вопрос о том, что 20 мая группа граждан, в числе которых были представители исполнительной и законодательной ветвей власти, не пускали судей в здание суда.
Судья подчеркнул, что в любом случае, все это происходило у всех на виду.
"Компетентные органы и должностные лица в рамках своих полномочий непосредственно могут начать проверки и дать соответствующую оценку, если, конечно, находят правовые основания для этого", - сказал он.
Что касается его отношения к реакции компетентных органов, то судья отказался давать оценок. “Я как юрист имею мнение на этот счет, однако как судья я не могу в данный момент дать оценку и озвучить позицию”, - сказал Аршак Варданян.
20 мая с раннего утра граждане по призыву премьер-министра Армении Никола Пашиняна на несколько часов заблокировали здания судов по всей стране. Находившиеся у зданий судов полицейские не предпринимали каких-либо действий для обеспечения пропуска судей в здание.