Տեսականորեն գործը կասեցնելու որոշումը ենթակա է բողոքարկման. տվյալ դեպքում Դատախազության բողոքարկումը լինելու է ապարդյուն. էրիկ Ալեքսանյան 05/22/2019 12:45 | 2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
«Ամեն դեպքում, ինձ համար գերակշիռ է այն կարծիքը, որ այս որոշումը բողոքարկման ենթակա է»,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում անդրադառնալով Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների գործի կասեցման որոշման բողոքարկման ենթակա լինել-չլինելուն՝ այս կարծիքը հայտնեց Անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Արմեն Գեւորգյանի պաշտպան, իրավաբան Էրիկ Ալեքսանյանը՝ ընդգծելով, որ ՍԴ դիմելը իրենից ներկայացնում է գործի վարույթի կասեցում. «Մինչեւ գործը չկասեցվի, դատարանը ՍԴ դիմել չի կարող»,-ասաց նա։
Էրիկ Ալեքսանյանը նշեց, որ բողոքարկման հարցը մի փոքր վիճելի է, բայց հիմնվելով ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգքրի եւ ՀՀ սահմանադրության համապատասխան օրենքների վրա՝ կոնկրետ եզրակացության հանգել հնարավոր է. «Գործն ըստ էության չլուծող դատական ակտերի բողոքարկման վերաբերյալ կան տարբեր մեկնաբանություններ. մի դեպքում ասվում է, որ այդ որոշումը ենթակա է բողոքարկման 10-օրյա ժամկետում, մյուս դեպքում, երբ դա կայացվում է դատարանի նախաձեռնությամբ, բողոքարկման հնարավորություն չի տալիս»։
Ալեքսանյանը, սակայն, այստեղ հակասության խնդիր չի տեսնում. «Քրեական դատավարության օրենսգրքի 379-րդ հոդվածով՝ գործն ըստ էության չլուծող մյուս դատական ակտերը (մյուս ասելով՝ նկատի ունի, օրինակ, կալանքից եւ բժշկական հարկադրանքի միջոց կիրառելու որոշումներից զատ այլ դատական ակտերը, որոնց թվում է նաեւ կասեցման որոշումները), 10-օրյա ժամկետում ենթակա են բողոքարկման: Սակայն կա նաեւ Սահմանադրության համապատասխան նորմ, որը չի նախատեսում բողոքարկման ընթացակարգ։ Հակասություն կլիներ, եթե Սահմանադրությամբ ասվեր, որ այն բողոքարկման ենթակա չէ, բայց ինքն ուղիղ նման բան չի ասում, ուղղակի չի նախատեսում նման կարգ, իսկ Քրդատօրենսգրքում նախատեսում է, եւ թեեւ Սահմանադրությունն ավելի բարձր իրավական ուժ ունի, ապա մենք չենք կարող ասել, թե դրանով պետք է առաջնորդվենք, որովհետեւ այս երկուսի միջեւ իրականում հակասություն չկա, ընդամենը Սահմանադրական օրենքով կարգավորված չէ, կարգավորված է Քրդատօրենսգրքով, այսինքն՝ բողոքարկման հնարավորություն կա»։
Իրավաբանի կարծիքով՝ յուրաքանչյուր որոշումով անձի այս կամ այն իրավունքը կարող է սահմանափակվել կամ խախտվել, ուստի շահագրգիռ կողմը այն կարող է բողոքարկել. «Յուրաքանչյուր որոշում՝ կայացված քննիչի, դատախազի, ընդհուպ մինչեւ Գլխավոր դատախազի կողմից, եթե խախտում է անձի իրավունք, ենթակա է բողոքարկման։ Եվ եթե, օրինակ, միջդատական վարույթում Գլխավոր դատախազը որոշում է կայացնում որեւէ գործ կասեցնելու եւ ՍԴ դիմելու, ապա զուտ հետեւելով Քրեական դատավարության օրենսգրքի ընթացակարգին՝ դա եւս բողոքարկման ենթակա է»,- Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշեց Էրիկ Ալեքսանյանը՝ հավելելով, որ ամեն դեպքում, դատարանի այս որոշումն իրենց համար հիմնավոր է. «Ուսումնասիրելով այս որոշումը, դրանում առկա հիմնավորումները, օրենսդրական վերլուծությունները եւ հանգած հետեւությունները՝ գտնում ենք, որ եթե անգամ Դատախազությունը բողոքարկի, այն լինելու է ապարդյուն, որովհետեւ Առաջին ատյանի դատարանի հիմնավորումները բացառապես բխում են օրենքից»։

Адвокат прокомментировал возможность обжалования решения о приостановлении производства по делу Кочаряна 05/22/2019 13:21 | Суд по делу второго президента РА
Адвокат бывшего секретаря Совета безопасности Армении Армена Геворкяна прокомментировал возможность обжалования решения суда первой инстанции о приостановлении производства по уголовному делу в отношении второго президента РА Роберта Кочаряна и еще троих бывших высокопоставленных чиновников.
“В любом случае, для меня преобладает то мнение, что это решение обжалованию подлежит”, - сказал в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” адвокат Армена Геворкяна, юрист Эрик Алексанян.
Он отметил, что этот вопрос несколько спорный, но, опираясь на законы Уголовно-процессуального кодекса и Конституции РА, можно прийти к конкретному заключению. “Есть различные трактовки по поводу обжалования судебных актов, не разрешающих дело по существу: в одном случае, они гласят, что данное решение подлежит обжалованию в десятидневный срок, а в другом случае, когда оно выносится по инициативе суда, такой возможности не предоставляется”, - сказал он.
Алексанян, однако, не видит здесь противоречий.
“Согласно статье 379 Уголовно-процессуального кодекса, другие судебные акты, не разрешающие дело по существу, (говоря другие, имеются в виду, помимо решений о применении ареста или принудительной меры медицинского характера, например, другие судебные акты, в числе которых и решения о прекращении производства), подлежат обжалованию в десятидневный срок”, - пояснил он.
При этом он также отметил, что есть соответствующая конституционная норма, которая не предусматривает процедуры обжалования. Было бы противоречием, если бы Конституция гласила, что оно не подлежит обжалованию, однако она напрямую не говорит этого, просто не предусматривает такого порядка.
“А в УПК предусмотрено. Хотя Конституция имеет большую юридическую силу, но мы не можем утверждать, что должны руководствоваться ею, поскольку между ними двумя в действительности нет противоречий; это всего лишь не отрегулировано конституционным законом, но отрегулировано Уголовно-процессуальным кодексом, что означает, что есть возможность для обжалования”, - сказал он
По мнению юриста, любым решением право того или иного лица может ограничиваться или нарушаться, поэтому заинтересованная сторона может обжаловать его.
“Если любое вынесенное следователем, прокурором, вплоть до генерального прокурора, решение нарушает право лица, то оно подлежит обжалованию. Если, например, генпрокурор в ходе досудебного производства принимает решение прекратить производство по какому-то делу и отправке его в суд, то, следуя сугубо процедуре Уголовно-процессуального кодекса, то и оно подлежит обжалованию”, - заявил собеседник ИА “ФактИнфо”.