Սերժ Սարգսյանի եղբայրը պահանջում է անվավեր ճանաչել էթիկայի հանձնաժողովի որոշումը. հայցը վարույթ է ընդունվել 05/17/2019   13:16  |  Վարչական իրավունք
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբայրը՝ Լյովա Սարգսյանը, հայց է ներկայացրել ընդդեմ Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի, ինչը դատարանը վարույթ է ընդունել մայիսի 14-ին։ Նշենք, որ Լյովա Սարգսյանը վիճարկում է Էթիկայի հանձնաժողովի կողմից իրեն վարչական պատասխանատվության ենթարկելու մասին որոշումը, որը կայացվել է 09.04.2019 թ.-ին։
Էթիկայի հանձնաժողովի անդամ Էդգար Շաթիրյանից «Փաստինֆո»-ին տեղեկացավ, որ հիշյալ որոշման հիմքում որպես դեսպան լիազորությունները դադարեցնելուց հետո հայտարարագիրը «Հանրային ծառայության մասին» օրենքով սահմանված ժամկետով չներկայացնելն է։
Նշենք, որ Լյովա Սարգսյանը, ով  ՀՀ Նախագահի 2010թ. հրամանագրով նշանակվել էր հատուկ հանձնարարություններով դեսպան, նշված պաշտոնից ազատվել է 2018 թ․ հոկտեմբերի 2-ին։
Հանձնաժողովը հարուցել էր վարույթ, եւ նիստ նշանակել ապրիլի 9-ին, սակայն Լյովա Սարգսյանը չէր ներկայացել, թեեւ, ըստ հանձնաժողովի, վերջինս եղել էր պատշաճ ծանուցված: Նույն օրն էլ նրա նկատմամբ վարչական տույժ էր նշանակվել։
Նշենք, որ գործը մակագրվել է դատավոր Անի Հարությունյանին, եւ առաջին նիստը նշանակվել է հուլիսի 3-ին։
Հիշեցնենք, որ Լյովա Սարգսյանը մեղադրվում է ապօրինի հարստացման մեջ։ Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, եւ հայտարարվել է հետախուզում։

Брат Сержа Саргсяна требует аннулировать решение Комиссии по этике 05/17/2019   13:41  |  Административное право
Суд 14 мая принял к производству иск брата третьего президента Армении Сержа Саргсяна Левона Саргсяна против Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц.
Отметим, что Левон Саргсян оспаривает решение Комиссии по этике о привлечении его к административной ответственности, вынесенное 9 апреля 2019 года.
Как сообщил “ФактИнфо” член Комиссии по этике Эдгар Шатирян, основанием для вынесения упомянутого решения послужила неподача в установленные законом “О публичной службе” сроки декларации после прекращения его полномочий на посту посла по особым поручениям.
Отметим, что Левон Саргсян, который указом президента Армении от 2010 года был назначен послом по особым поручения, был освобожден от занимаемой должности 2 октября 2018 года.
Комиссия возбудила производство и назначила заседание на 9-ое апреля, однако Левон Саргсян не явился, хотя, как заявили в Комиссии, был должным образом извещен. В тот же день он был подвергнут административному взысканию.
Отметим, что дело поступило на рассмотрение к судье Ани Арутюнян. Первое заседание суда назначено на 3-ое июля.
Напомним, Левон Саргсян обвиняется в незаконном обогащении. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Он объявлен в розыск.