Կաշառքի գորրծով մեղադրվող Կոտայքի դատավորի գործը կքննվի նույն դատարանում 05/16/2019 10:33 | ԼՐԱՀՈՍ
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ դատախազը հաստատել ու դատարան է ուղարկել Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Գագիկ Հեբոյանի եւ փաստաբան Վահագն Դանիելյանի վերաբերյալ քրեական գործը։
Այն կքննվի Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում։ Գործը մակագրվել է դատավոր Հովհաննես Ավագյանին։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ դատավոր Գ.Հեբոյանը մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով, իսկ փաստաբան Վահագն Դանիելյանը՝ դատավորի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալուն օժանդակելու համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով:
Նախաքննության վարկածի համաձայն՝ դատավորն իր վարույթում քննվող քաղաքացիական գործով հայցվորի օգտին գործողություն կատարելու, այն է` վերջինիս 3.580.000 ՀՀ դրամ պետական տուրքը վճարելուց ազատելու դիմաց, 2019թ. մարտի 6-ին նրանից պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերի` 1.714.160 ՀՀ դրամին համարժեք 3500 ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Քաղաքացու հետ սակարկելու արդյունքում Գագիկ Հեբոյանը նրա հետ վերջնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերել հիշյալ գործողությունը կատարելու դիմաց 1.224.400 ՀՀ դրամին համարժեք 2500 ԱՄՆ դոլար կաշառք ստանալու վերաբերյալ: Խուսափելով կաշառքի առարկան անձամբ վերցնելուց և բացահայտվելուց` դատավորը դիմել է իր ծանոթ փաստաբանի` Վահագն Դանիելյանի օժանդակությանը. 2019թ. մարտի 27-ին հիշյալ քաղաքացին ԱԱԾ-ի կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառման շրջանակներում 2500 ԱՄՆ դոլար կաշառքի գումարը տվել է փաստաբանին, ով նույն օրը այն փոխանցել է դատավորին:
Գ. Հեբոյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը, իսկ Վ. Դանիելյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանավորումը 08.05.2019թ.-ին փոխարինվել է այլընտրանքային խափանման միջոց գրավով:

В Армении судья и адвокат предстанут перед судом по делу о взяточничестве 05/16/2019   11:02  |  Криминальная хроника
По сведениям “Фактинфо”, прокурор утвердил обвинительное заключение и направил в суд дело о взяточничестве, по которому обвиняемыми проходят судья общей юрисдикции Котайкской области Гагик Гебоян и адвокат Ваагн Даниелян.
Дело рассмотрит судья суда общей юрисдикции Котайкской области Ованнес Авагян.
Судье Гагику Гебояну предъявлено обвинение по пунктам 2 и 3 части 4 статьи 311("Получение взятки в особо крупных размерах, совершенное судьей") Уголовного кодекса РА.
А адвокату инкриминируют пункты 2 и 3 часть 4 статьи 38-311 (“Пособничество в  получении  судьей взятки в  особо крупных размерах”) УК РА.
По данным следствия, 4 марта 2019 года судья в рамках рассматриваемого в его производстве гражданского дела потребовал от истца 3500 долларов США(1.715.000 драмов) за то, чтобы освободить его от уплаты государственной пошлины в размере 3 млн. 580 тыс. драмов.
Сообщалось, что по итогам торгов с гражданином Г. Гебоян договорился предпринять в пользу него действия в обмен на взятку в размере 2500 долларов США(1.225.000 драмов).  Чтобы лично не брать деньги и во избежание разоблачения, судья обратился за помощью к знакомому адвокату: 27 марта 2019 года вышеупомянутый гражданин в рамках проведенного Службой национальной безопасности оперативно-розыскного мероприятия передал сумму взятки в размере 2500 долларов адвокату, который в тот же день отдал их судье.
Судья взят под стражу. А избранная в отношении адвоката мера пресечения в виде заключения под стражу 8 мая с.г. была заменена на залог.