Բակո Սահակյանը եւ Արկադի Ղուկասյանը քիչ առաջ դատարանում երաշխավորեցին ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ազատության համար (լուսանկարներ) 05/16/2019 17:24 | 2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը եւ Արցախի նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանը քիչ առաջ դատարանում երաշխավորեցին ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ազատության համար։ Դատարանը տեղեկացրեց, որ երաշխավորողները 500.000-ական դրամ են վճարել Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դեպոզիտ հաշվին. վճարման անդորրագրերը քիչ առաջ ներկայացրեցին դատարանին։
Նշենք, որ դատարանը երկու նախագահներին պարզաբանեց իրենց իրավունքներն ու պարտականությունները՝ զգուշացնելով, որ երաշխավորության համար մուծված գումարը կարող է պետականացվել, եթե մեղադրյալը ոչ պատշաճ վարքագիծ դրսևորի։
Դատարանը հայտարարեց, որ անձնական երաշխավորության միջրոդությունը քննության առարկա կդարձնի խորհրդակցական սենյակում՝ խափանման միջոցի վերաբերյալ դատական ակտ կայացնելիս։
Հիշեցնենք, որ Քոչարյանի պաշտպանները մայիսի 14–ին դատարանին ներկայացրեցին Արցախի հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի եւ Արցախի Հանրապետության երկրորդ նախագահ Արկադի Ղուկասյանի երաշխավորությունը։
Արցախի ներկա եւ նախկին նախագահները երաշխավորել են, որ Արցախի Հանրապետության եւ Հայաստանի Հանրապետության երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ, որպես խափանման միջոց կալանավորումը դադարեցնելու դեպքում, վերջինս կդրսեւորի պատշաճ վարքագիծ, չի խոչընդոտի գործի քննությանը, չի խուսափի վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայանալուց եւ չի կատարի քրեական օրենսգրքով չթույլատրվող արարք։
Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու, ինչպես նաեւ իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով «Թի Էս Էս Սի Արմենիա» ՍՊ ընկերության միակ մասնակից եւ տնօրեն Սիլվա Համբարձումյանի օգտին գործողություններ կատարելուն նպաստելու համար առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար։

Бывший и действующий президенты Арцаха в суде поручились за освобождение Роберта Кочаряна 05/16/2019   17:42  |  Суд по делу второго президента РА
Действующий и бывший президенты Республики Арцах Бако Саакян и Аркадий Гукасян поручились за освобождение второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Суд сообщил, что поручители перечислили на депозитный счет суда общей юрисдикции Еревана по 500 тыс. драмов и предъявили суду квитанцию об оплате суммы.
Суд пояснил двум президентам их права и обязанности, предупредив о последствиях ненадлежащего поведения обвиняемого.
Суд сообщил, что рассмотрит ходатайство о личном поручительстве в совещательной комнате при вынесении судебного акта относительно меры пресечения.
Защита экс-президента Армении ранее представила суду ходатайства Бако Саакяна и Аркадия Гукасяна об освобождении Роберта Кочаряна из-под стражи под личное поручительство.
Они ручаются, что в случае отмены меры пресечения в виде заключения под стражу Роберт Кочарян не будет препятствовать следствию, не станет уклоняться от явки к органу, осуществляющему производство, и не совершит деяния, запрещенного Уголовным кодексом.
В ответ судья заявил о необходимости присутствия президентов Арцаха на судебном заседании. Сегодня Бако Саакян и Аркадий Гукасян прибыли в суд общей юрисдикции Еревана.