300.1 հոդվածով հարուցված քրեական գործով Ռոբերտ Քոչարյանը չի կարող կալանավորվել. Արամ Օրբելյան 05/16/2019   13:01  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
300.1 հոդվածով հարուցված քրեական գործով Ռոբերտ Քոչարյանը չի կարող կալանավորվել»,-«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ` այս մասին դատարանի դահլիճում քիչ առաջ հայտարարեց Արամ Օրբելյանը:
Ըստ նրա` պետք է հասկանալ` արդյո՞ք 300-րդ հոդվածը իր մեջ պարումակում է նույն հանցակազմը, ինչ որ 300.1-րդը. «Այս հոդվածների օբյեկտները եւ օբյեկտիվ կողմերը տարբեր են. 300-րդ հոդվածի վերլուծությունից ակնհայտ է դառնում, որ խոսքը գնում է պարզ օբյեկտի` իշխանության վերարտադրության մասին, իսկ 300.1-րդ հոդվածի օբյեկտը սահմանադրական կարգի իրավահարաբարերություններն են»:
Ինչ վերաբերում է իշխանության յուրացմանը, մեղադրանքում այդ մասին որեւէ խոսք չկա. «Մեղադրանքում իշխանության յուրացման մասին խոսք չկա, խոսքը գնում է սահմանադրական կարգը տապալելու մասին, այդ մասին չէր էլ կարող լինել, որովհետեւ պրն Քոչարյանը այդ ժամանակ այլեւս դադարել է լինել նախագահ»,- ասաց պաշտպանն ու եզրակացրեց. «Չկա որեւէ հիմք պնդելու, թե 300.1 հոդվածը առանձնացվել է 300-րդ հոդվածից, այն առանձին հանցակազմ է եւ առանձին հոդված, ուստի չի կարող հետադարձ ուժ ունենալ»:
12:43 16/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԸնդդեմ և հանուն Քոչարյանի կողմերը զրուցեցին
12:31 16/05/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՌոբերտ Քոչարյանն այս գործով չունի մեղադրյալի պատշաճ կարգավիճակ. Արամ Օրբելյան
11:19 16/05/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՄեկնարկում է Ռ. Քոչարյանի գործով նիստի շարունակությունը

Роберт Кочарян не может быть арестован по делу, возбужденному по статье 300.1 УК - адвокат 05/16/2019   13:20  |  Суд по делу второго президента РА
Второй президент Армении Роберт Кочарян не может быть заключен под стражу в рамках дела уголовного дела, возбужденного по статье 300.1(“Свержение конституционного строя”) УК Армении. Об этом, как передает “ФактИнфо”, в ходе сегодняшнего заседания суда заявил адвокат экс-президента Арам Орбелян.
По его словам, нужно понять, действительно ли статья 300 содержит в себе тот же состав преступления, что и статья 300.1 УК.
“Объекты этих статей и объективные стороны разнятся. При анализе статьи 300 становится очевидным, что речь идет о простом объекте – о воспроизводстве власти, а объектом статьи 300.1 являются правоотношения конституционного порядка”, - сказал он.
Что касается узурпации власти, в обвинении об этом нет и речи.
“В обвинении и речи нет об узурпации власти. Речь идет о свержении конституционного строя. И не могло быть, потому что г-н Кочарян в то время перестал быть президентом”, - сказал адвокат.
По его словам, нет каких-либо оснований для утверждения, что статья 300.1 выделена из статьи 300 в отдельную статью. Это отдельный состав преступления и отдельная статья, посему не может иметь обратной силы.