Արթուր Մեսչյանը մետրոպոլիտենի նոր կայարանի շինարարական աշխատանքները հաջորդ տարվա սկզբին սկսելու հույս է հայտնում 05/15/2019   12:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մետրոպոլիտենի նոր կայարանի և  Նոր Նորքից դեպի կենտրոն ճոպանուղու կառուցման ծրագրերն ընթացքի մեջ են: Բանակցություններ են ընթանում ծրագրերը ֆինանսավորող կառուցապատողների հետ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Երևանի գլխավոր ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանը:
Նա հույս հայտնեց, որ մինչև հունվար կավարտվի դեպի Աջափնյակ մետրոպոլիտենի նոր կայարանի նախագծային աշխատանքները և մյուս տարվա սկզբից կսկսվեն շինարարական աշխատանքները:
«Ընդհանրապես մետրոպոլիտենը իր տեխնոլոգիայով բավական բարդ համակարգ է, և մենք աշխատում ենք տարբեր մասնագետների հետ ճշտելու համար բոլոր նրբությունները, որոնք կապված են այդ ծրագրի հետ»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով  Նոր Նորքից կենտրոն ճոպանուղու կառուցմանը, Մեսչյանն ասաց, որ դրանով հնարավորինս  կթեթևացվի տրանսպորտային կոլապսը:
«Ճոպանուղին սկսվելու է Նոր Նորքի երկրորդ զանգվածից և հասնելու է   նախկին պոլիտեխնիկ ինստիտուտի տարածք: Կարծում ենք այդ ծրագրի միջոցով բավական խնդիրներ կլուծվեն, հետագայում զարգացում կլինի դեպի Հաղթանակի այգի: Այս ծրագիրը ևս կֆինանսավորի կառուցապատողը: Հիմա մենք ավելի շատ դիվանագիտությամբ ենք զբաղվում, քան ճարտարապետությամբ»-հավելեց նա:

Артур Месчян озвучил возможные сроки строительства новой станции Ереванского метрополитена 05/15/2019   12:49  |  Лента новостей
Программы по строительству новой станции метрополитена и канатной дороги от Нор Норка к центру находятся в процессе. Ведутся переговоры с застройщиками, финансирующими программы. Oб этом на встрече с журналистами сказал главный архитектор Еревана Артур Месчян. Его слова приводит “Арменпресс”.
Он выразил надежду, что до января завершатся проектные работы новой станции метро “Ачапняк” и с начала следующего года начнутся строительные работы.
“Вообще, метрополитен - довольно сложная по своей технологии система, и мы работаем с различными специалистами, чтобы уточнить все нюансы, связанные с этой программой”, - сказал он.
Касаясь строительства канатной дороги из центра в столичный округ Нор Норк, Месчян сказал, что она по возможности облегчит транспортный коллапс.
“Канатная дорога протянется со второго массива Нор Норка до территории бывшего политехнического института. Мы считаем, что с помощью этой программы будет решено достаточно проблем, в дальнейшем будет и направление к Парку Победы. Эту программу также финансирует застройщик. Сейчас мы больше занимаемся дипломатией, чем архитектурой”, - добавил он.