Քոչարյանի աջակիցներն արդեն երրորդ օրն է, ինչ դատարանի բակում են 05/15/2019   11:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի շենքի դիմաց կրկին հավաքվել են ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կողմնակիցները:
Արդեն երրորդ օրն է, ինչ նրանք գալիս են դատարանի բակ և պահանջում ազատ արձակել Քոչարյանին:
Երեկ դատարանի բակ էին եկել նաև Քոչարյանի ազատ արձակմանը դեմ ցուցարարները: Նրանց խոսքով՝ իրենք նույնպես եկել են դատարանի բակ՝ ապացուցելու, որ ՀՀ երկրորդ նախագահին ծափ չտվողների թիվն ավելի մեծ է: Նախատեսվում է, որ այսօր նույնպես ընդդեմ Քոչարյանի ցուցարարները հավաքվելու են դատարանի բակում:
Հիշեցնենք, որ արդեն երրորդ օրն է, ինչ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում քննվում է Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը: Գործի քննության առաջին օրը դատարանում միջադեպ տեղի ունեցավ քաղաքացիական ակտիվիստ Վարգես Գասպարի եւ  Քոչարյանի աջակիցների միջեւ.  Գասպարին պարզել էր մարտի 1-ի և հոկտեմբերի 27-ի վերաբերյալ ցուցապաստառ՝ բղավելով «Ռոբիկ մարդասպան», ինչը նրա ձեռքից խլեցին Քոչարյանի կողմնակիցները։ Իր խոսքով Քոչարյանի աջակիցները նաև իրեն շշով խփել էին:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ խուլիգանության հոդվածի հատկանիշներով։
Նշենք նաև, որ Քոչարյանի պաշտպանական կողմը դատարանին էր ներկայացրել  Արցախի նախկին և ներկա նախագահների Արկադի Ղուկասյանի և Բակո Սահակյանի անձնական երաշխավորագրերը՝ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանավորումը փոփոխելու վերաբերյալ: Դատարանը նշել էր, որ Սահակյանն ու Ղուկասյանը անձամբ պետք է ներկա գտնվեն դատական նիստին: ‹‹Փաստինֆո››-ի հետ զրույցում Քոչարյանի պաշտպաններից Ալումյանն ասել, որ ԱՀ նախագահները կարող է մայիսի 17-ին ներկայանալ դատարան։

Сторонники Роберта Кочаряна вновь собрались возле здания суда в Ереване 05/15/2019   12:14  |  Лента новостей
У здания суда общей юрисдикции Еревана вновь собрались сторонники второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Уже третий день, как сторонники экс-президента собираются во дворе здания суда и требуют освобождения Кочаряна.
Накануне также проходила акция протестующих против освобождения Роберта Кочаряна. По их словам,  они пришли, чтобы доказать, что тех, кто не  аплодирует Роберту Кочаряну, гораздо больше. Ожидается, что противники Кочаряна тоже сегодня соберутся во дворе здания суда.
Суд в Ереване уже третий день рассматривает вопрос об обоснованности меры пресечения в отношении Роберта Кочаряна. В первый день заседания суда произошел инцидент между гражданским активистом Вардгесом Гаспари и сторонниками эк-президента. Гаспари держал в руках плакат с напоминанием о событиях 1 марта и 27 октября и скандировал “Робик-убийца”. Сторонники Кочаряна выхватили у него из рук плакат. Гаспари также заявил, что сторонники экс-президента ударили его бутылкой.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье “Хулиганство”
Напомним, что защита Роберта Кочаряна представила суду ходатайство действующего и бывшего президентов Аррцаха Бако Саакяна и Аркадия Гукасяна об освобождении второго президента Армении под личное поручительство.
Судья в ответ указал на необходимость присутствия на судебном заседании Бако Саакяна и Аркадия Гукасяна. В свою очередь адвокат попросил предоставить время, чтобы уточнить возможности организации их явки в суд.
В беседе с корреспондентом “ФактИнфо” адвокат Кочаряна Айк Алумян заявил, что президенты Арцаха могут явиться в суд 17 мая.