Արցախի Հանրապետության երկու նախագահների քայլը մարդասիրական և ընկերակային հարաբերությունների արդյունք է. Աշոտ Ղուլյան 05/15/2019   15:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Խոսքը ոչ թե դատավարության վրա որևէ ազդեցություն ունենալու, այլ կալանքը փոխելու հարցին է վերաբերում», - ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասել է Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորումը փոխելու մասին ԱՀ երկու նախագահների դիմումին։ Աշոտ Ղուլյանը հորդորեց դրան  վերաբերել որպես  մարդասիրական, գործընկերային և ընկերային հարաբերություններ արդյունք։
Հիշեցնենք, որ այսօր 7-րդ գումարման Ազգային ժողովում առաջին անգամ հրավիրվել է երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջև խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի նիստը։ Արարատ Միրզոյանը հավաստիացրել է, որ ՀՀ ԱԺ խորհրդարանականները շարունակելու են Արցախյան հիմնախնդրի արդարացի լուծման հարցը հնարավորինս բարձրացնել միջազգային խորհրդարանական հարթակներում։ Աշոտ Ղուլյանն էլ իր հերթին բարձր է գնահատել միջխորհրդարանական համագործակցության ներկա մակարդակը՝ վստահեցնելով, որ այսօրվա քննարկումները հնարավորություն կտան արդյունավետ կիրառելու առկա չօգտագործված ներուժն ու անցնել առավել գործնական քայլերի։
15:11 15/05/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըԴատարանը մերժեց նիստը դռնփակ անցկացնելու միջնորդությունը

Ашот Гулян прокомментировал просьбу президентов Арцаха об изменении меры пресечения Роберту Кочаряну 05/15/2019   16:06  |  Лента новостей
Спикер Национального Собрания Республики Арцах Ашот Гулян прокомментировал просьбу действующего и бывшего президентов Арцаха Бако Саакяна и Аркадия Гукасяна об освобождении второго президента Армении Роберта Кочаряна под их личное поручительство.
“Речь идет не об оказании давления на суд, а лишь об изменении меры пресечения”, - сказал в среду Ашот Гулян  на совместном брифинге со спикером парламента Армении Араратом Мирзояном в Ереване.
Он призвал отнестись к этому как к проявлению чисто человеческих, партнерских и дружеских отношений.
Напомним, что защита Роберта Кочаряна накануне представила суду ходатайство действующего и бывшего президентов Аррцаха Бако Саакяна и Аркадия Гукасяна об освобождении второго президента Армении под личное поручительство.
Судья в ответ указал на необходимость присутствия на судебном заседании Бако Саакяна и Аркадия Гукасяна.
В беседе с корреспондентом “ФактИнфо” адвокат Кочаряна Айк Алумян заявил, что президенты Арцаха могут явиться в суд 17 мая.