Դատախազները ԱԱԾ-ի նամակը թաքցրել են դատավորներից. Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարում է ուղղորդված նախաքննության մասին 05/14/2019   17:35  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյաանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ դատարանում միջնորդությունների քննարկման ժամանակ ԱԱԾ նամակը դատախազները թաքցրել են դատարանից։ Այսօր դատարանում նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ նշելով, որ խոսքը գնում է 2008 թ. փետրվարի 28-ին Ազգային անվտանգության ծառայության՝ ոստիկանությանն ուղղված նամակի մասին, որը հիմք էր հանդիսացել Ազատության հրապարակում ոստիկանական գործողությունների համար։
«Դատախազները կալանավորման բոլոր գործընթացներում ԱԱԾ-ի այդ նամակը թաքցրել էին դատավորներից։ Մենք դա հայտնաբերել ենք ընդհանուր քրեական գործը ստանալուց հետո։ Կարևոր է այն փաստը, որ դատախազները, ինչպես նաև քննիչը, թաքցրել են խափանման միջոցի հարցը քննած դատավորներից, և պաշտպանական կողմը հնարավորություն չի ունեցել այդ հարցի շուրջ դիրքորոշում հայտնել», - դատարանում հայտարարեց Ռոբերտ Քոչարյանը։
Բացի այդ, երկրորդ նախագահը նշեց, որ պաշտպանական կողմին չեն ներկայացվել նաև ԱԱԾ-ի կողմից փետրվարի 24-ից մինչև մարտի 2-ը 300-350 էջ հավաքված նյութերը։ Ավելին՝ նա դատարանի ուշադրությունը հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ քրեական գործի շրջանակներում 800-ից ավելի մարդ է հարցաքննվել, բայց նրանցից միայն մեկն է ԱԱԾ աշխատակից։
«Սա ասում եմ՝ ուղղակի, որ գործի որակից պատկերացում ունենաք հենց այս փուլում», - հայտարարեց Քոչարյանը՝ դիմելով նիստը նախագահող դատավորին։
Պաշտոնաթող նախագահի գնահատմամբ՝ նախաքննություն իրականացվել է ուղղորդված եւ իր նկատմամբ կողմնակալ մոտեցում է տեսնում:
«Ես սա ուղղակի դիտում եմ որպես գիտակցված, մտածված, կողմնակալ մոտեցում ամբողջ քննության ընթացքում, և քանի որ գործին ծանոթ եմ, կասեմ, որ ամբողջ գործի էությունը, գործի վարույթն իրականացվել է հենց այս ճանապարհով: Նույնիսկ մարդիկ հարցաքննվում են, երբ որ տեսնում են իրենց ուզած պատասխանը չկա, շատ կարճ են կապում, ուղղակի հաջող հարցեր չեն տալիս, չեն շարունակում, սա է գործի էությունը: Ես գտնում եմ, որ այդ մարդիկ պետք է գան և այստեղ հարցաքննվեն», - ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ Մարտի 1-ի քրեական գործի շրջանակներում Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է սահմանադրական կարգը տապալելու եւ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու մեջ։

“Прокуроры скрыли письмо СНБ от судей”: Роберт Кочарян назвал расследование дела против него предвзятым 05/14/2019 18:27 | Суд по делу второго президента РА
Прокуроры в ходе рассмотрения вопроса о мере пресечения в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна скрыли от суда письмо Службы национальной безопасности. Сегодня в суде с таким заявлением выступил экс-президент Армении Роберт Кочарян, указав, что речь идет об адресованном Полиции письме СНБ от 28-го февраля 2008 года, которое послужило основанием для действий Полиции на Площади Свободы.
“Прокуроры во всех процедурах, касающихся ареста, скрывали это письмо от судей. Мы его обнаружили после получения материалов общего уголовного дела. Важен тот факт, что прокуроры, а также следователи скрыли это от судей, рассматривавших вопрос о мере пресечения, и у стороны защиты не было возможности высказать позицию по данному вопросу”, - заявил в суде Роберт Кочарян
Кроме того, второй президент отметил, что стороне защиты не были предоставлены материалы объемом в 300-350 страниц, собранные с 24-го февраля по 2-ое марта. Более того, он обратил внимание суда на то обстоятельство, что в рамках уголовного дела были допрошены более 800 лиц, однако из них только один является сотрудником СНБ.
“Я это говорю к тому, чтобы у вас сложилось впечатление о качестве дела на данном этапе”, - сказал Кочарян, обращаясь к председательствующему на суде судье.
По оценке экс-президента, предварительное следствие велось по указке. Кочарян заявил, что видит к себе предвзятое отношение.
“Я рассматриваю это просто как осознанный, продуманный, необъективный подход в ходе всего расследования, и поскольку я знаком с делом, скажу, что суть всего дела, производство по делу осуществлялось именно по этому пути. Людей допрашивают, и, когда видят, что нет желаемого ответа, то закругляются и не задают нужных вопросов, не продолжают. Вот вся суть дела. Считаю, что эти люди должны явиться в суд и здесь дать показания”, - сказал он.