Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանները պահանջում են դատարան հրավիրել Գագիկ Հարությունյանին (տեսանյութ) 05/14/2019   16:22  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
«Մենք միջնորդություն ենք ներկայացնում` դատարան հրավիրելու Սահմանադրական դատարանի նախկին նախագահ Գագիկ Հարությունյանին և մի քանի դատավորների»,- այս մասին դատարանի դահլիճում քիչ առաջ հայտարարեց Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը:
Վերջինս նշեց, որ մեղադրանքում նշված է, որ ՍԴ-ի վրա ճնշում է գործադրվել. «Սակայն գործով հարցաքննված ՍԴ երկու դատավորներն էլ հերքել են ճնշման հանգմանքը, ընդ որում` մեղադրանքում նշված էլ չէ, թե կոնկրետ ում վրա է ճնշում գործադրել»:
Պաշտպանի խոսքով` հիմնավոր կասկածի առկայության պարագայում իրենք միջնորդում են խափանման միջոցի հարցի քննության շրջանակում դատարան հրավիրել և հարցաքննել Գագիկ Հարությունյանին և ՍԴ մի քանի դատավորների:

Адвокаты Роберта Кочаряна требуют вызвать в суд экс-главу КС Армении Гагика Арутюняна 05/14/2019   16:36  |  Суд по делу второго президента РА
Адвокаты второго президента Армении Роберта Кочаряна ходатайствуют о вызове в суд бывшего председателя Конституционного суда Армении Гагика Арутюняна и нескольких судей. Об этом в зале суда заявил адвокат экс-президента Айк Алумян.
Он отметил, что в обвинении отмечается, что на КС оказывалось давление.
“Однако двое допрошенных по делу судей КС опровергли утверждения об оказании давления, причем в обвинении даже не указано, на кого конкретно оказывалось давление”, - сказал он.
По словам адвоката, в условиях наличия обоснованного подозрения они просят в рамках уголовного дела вызвать в суд и допросить Гагика Арутюняна и еще нескольких судей КС. Кочарян также присоединился к ходатайству.