Դատավորը պահանջեց, որ Բակո Սահակյանը եւ Արկադի Ղուկասյանն անձամբ ներկա լինեն դատական նիստին 05/14/2019 15:54 | 2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
«Արցախի նախկին եւ ներկա նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը եւ Բակո Սահակյանը անձնական երաշխավորություն են ներկայացրել` Քոչարյանի խափանման միջոց կալանավորումը փոփոխելու վերաբերյալ»,- այս մասին դատարանի դահլիճում քիչ առաջ հայտարարեց Քոչարյանի պաշտպաններից Խուդոյանը. «Հաշվի առնելով Արցախի առաջին և Հայաստանի Հանրապետության երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի վաստակը հայկական պետությունների կայացման գործում և նրա հսկայական ավանդը հայոց բանակաշինության մեջ, երաշխավորում ենք, որ խափանման միջոցի փոփոխման դեպքում չի խոչընդոտի գործի քննությանը և չի խուսափի վարույթ իրականացնող մարմին ներկայանալուց»,- նշված է երաշխավորության մեջ:
Արցախի նախագահները խնդրել են խափանման միջոց կալանվորումը փոխարինել երկրից չհեռանալու մասին ստորագրությամբ:
Դատավորը հայտնեց, որ անհրաժեշտ է երաշխավորագիր ներկայացրած անձանց ներկայությունը և նրանց հրավիրեց դատարան, պաշտպանական կողմն էլ ժամանակ խնդրեց` հասկանալու համար, թե երբ և ինչպես է հնարավոր դա կազմակերպել:
Ինչպես արդեն «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել է՝ Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանում` դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի նախագահությամբ, այս պահին շարունակվում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորման իրավաչափության հարցի քննարկումը։
Դատարանում մեղադրանքը պաշտպանող դատախազը պնդել էր իրենց կարծիքը՝ գտնվելով, որ Քոչարյանի խափանման միջոցը պետք է մնա անփոփոխ, այսինքն՝ կալանքի տակ։

Бывший и действующий президенты Арцаха поручились за освобождение Роберта Кочаряна 05/14/2019   16:24  |  Суд по делу второго президента РА
Действующий и бывший президенты Республики Арцах(Нагорно-Карабахской Республики) Бако Саакян и Аркадий Гукасян ходатайствуют перед судом об освобождении второго президента Армении Роберта Кочаряна из-под стражи под личное поручительство. Об этом сообщил адвокат второго президента Армении Ованнес Худоян.
"С учетом заслуги первого президента Арцаха и второго президента Армении Роберта Кочаряна в деле становления армянского государства и его огромного вклада в армейское строительство, гарантируем, что в случае изменения меры пресечения, он не будет препятствовать следствию и не станет уклоняться от явки к органу, осуществляющему производство”, - говорится в письме.
Президенты Арцаха просят изменить меру пресечения с заключения под стражу на подписку о невыезде.
Судья в ответ указал на необходимость присутствия в суде лиц, лично поручившихся за второго президента,и пригласил их в суд. В свою очередь адвокат попросил предоставить время, чтобы уточнить возможности организации их явки в суд.
Как сообщило ранее “ФактИнфо”, суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Давида Григоряна рассматривает вопрос об обоснованности избранной в отношении Роберта Кочаряна меры пресечения в виде заключения под стражу.