Դատարանում սկսվել է Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատական նիստը, իսկ դատարանի մոտ բողոքի ակցիա է (տեսանյութ) 05/13/2019   14:18  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Երեւանի ընդհանուր իրավասության Նոր Նորքի դատարանում` դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի նախագահությամբ, քիչ առաջ մեկնարկեց   ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատավարությունը։ Այս նիստում պետք է քննարկվի նրա նկատմամբ ընտրված  խափանման միջոցի՝ կալանավորման  հիմնավոր լինել-չլինելու հարցի քննությունը:
Նիստին մասնակցում է ՀՀ երկրորդ նախագահը, ում դիմավորեցին ծափողջյուններով։
Ներկա է նաև գործով մեղադրյալ Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը:
Մեղադրանքը դատարանում պաշտպանում  են դատախազներ Պետրոս Պետրոսյանը, Երևան քաղաքի  դատախազ Բիշարյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը:
նշենք, որ դատարանի մոտ բողոքի ակցիա են իրականացնում նաեւ Ռոբերտ Քոչարյանի կողմնակիցները՝ պահանջելով նրան ազատ արձակել։
Ցուցարարների պաստառներից մեկի վրա պատկերված է Տեր-Պետրոսյանն ու գրված է ‹‹Իսկ դու հանգիստ քնե՞լ ես գիշերը››: Մեկ այլ պաստառի գրության համաձայն պահանջվում է անհապաղ դատել Տեր-Պետրոսյանին՝  նրան համարելով դավաճան:
«Փաստինֆո»-ի թղթակիցը հաղորդում է, որ ներկա պահին պաշտպանական կողմը միջնորդություն է ներկայացնում` փոխելու դատական նիստերի դահլիճը` այն պատճառաբանությամբ, որ այն փոքր է և հարմար չէ լրագրողների լուսաբանման համար

В Ереване начался судебный процесс по делу экс-президента Армении Роберта Кочаряна(Видео) 05/13/2019   14:43  |  Суд по делу второго президента РА
В здании суда общей юрисдикции Еревана  в столичном округе Нор Норк начался судебный процесс по делу о событиях 1 марта 2008 года, по которому обвиняемым проходит второй президент Армении Роберта Кочаряна. На заседании суда планируется рассмотрение вопроса об обоснованности избранной в отношении экс-президента меры пресечения в виде заключения под стражу.
В заседании суда участвует экс-президент Армении, которого приняли с овациями.
В зале суда также присутствуют адвокат Мигран Погосян, который представляет интересы обвиняемого по делу Юрия Хачатурова.
Обвинение в суде поддерживают прокуроры Петрос Петросян, Бишарян и генпрокурор Армении Артур Давтян.
Перед зданием суда сторонники Роберта Кочаряна проводят акцию протеста, требуя его освобождения.
На одном из плакатов демонстрантов, на котором запечатлен первый президент Армении Левон Тер-Петросян, написано: “А ты спокойно спал ночью?”.
Судя по записи на еще одном плакате, протестующие требуют немедленного суда над Тер-Петросяном.
Как сообщает корреспондент “ФактИнфо” из зала суда, в данный момент сторона защиты представляет ходатайство о переносе заседания в другой зал суда, мотивировав свое прошение неудобством помещения для освещения процесса из-за его малых габаритов.