Եթե դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը չենթարկվի պատասխանատվության, շատ կասկածելի կլինի. Հայկ Ալումյան 05/10/2019 11:32 | 2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցի քննությունը մայիսի 13-ին տեղի կունենա Երեւանի ընդհանուր իրավասության Նոր Նորքի դատարանում ժ. 14։00-ին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանից։
Օրեր առաջ Հայկ Ալումյանը նշել էր, որ իր կարծիքով՝ սխալ կլինի, եթե գործը շարունակի քննել դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը։ «Փաստինֆո»-ի այն հարցին՝ արդյո՞ք պաշտպանական կողմը պատրաստվում է ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացնել, Հայկ Ալումյանը պատասխանեց. «Այս պահին այդ հարցը չենք ուզում մեկնաբանել»։
Ի պատասխան մեր մյուս հարցին, թե օրեր առաջ ԲԴԽ-ում երկու դատավորի կարգապահական պատասխանատվության ենթարկվելը հնարավո՞ր է, որ կկաշկանդի դատավորներին այս գործի քննության ընթացքում, Հայկ Ալումյանն ասաց. «Կաշկանդվողը առիթ է փնտրում, որ կաշկանդվի, իսկ չկաշկանդվողը չի կաշկանդվում ամեն պարագայում»
Հիշեցնենք, որ մայիսի 8-ին դատավորներ Նելլի Բաղդասարյանը եւ Հարություն Մանուկյանը ենթարկեցին կարգապահական պատասխանատվության՝ համապատասխանաբար ստանալով նկատողություն եւ նախազգուշացում։ ԲԴԽ-ն գտել էր, որ ինքնաբացարկ հայտնելով՝ Բաղդասարյանը թույլ էր տվել դատական վարքագծի կոպիտ խախտում, իսկ Մանուկյանը չէր իրականացրել օրենքով իրեն վերապահված լիազորությունները։
Նշենք նաեւ, որ ԲԴԽ-ն քննել է դատավոր Դավիթ Գրիգորյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցը, ինչի վերաբերյալ որոշումը հրապարակվելու է նույն օրը՝ մայիսի 13-ին. «Եթե նա չենթարկվի պատասխանատվության, շատ կասկածելի կլինի»,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը։

Если судью Давида Григоряна не привлекут к ответственности, то это будет подозрительно – адвокат Кочаряна 05/10/2019   12:01  |  Суд по делу второго президента РА
Вопрос о мере пресечения в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна рассмотрит суд общей юрисдикции Еревана. Заседание пройдет в здании суда в столичном районе Нор Норк 13 мая., в 14:00. Об этом “ФактИнфо” сообщил адвокат экс-президента Айк Алумян.
На днях Алумян выразил мнение, что будет неправильно, если дело продолжит рассматривать судья Давид Григорян. Что касается планов стороны защиты по поводу подачи ходатайства об отводе судьи, Айк Алумян на данном этапе воздержался от комментариев.
На вопрос агентства о том, может ли факт привлечения двух судей к дисциплинарной ответственности стеснять судей при рассмотрении данного дела, Алумян отметил:”Тот, кого это сковывает, ищет повод, чтобы быть скованным, а тот, кто не скован, то он не скован при любых обстоятельствах”.
Напомним, 8 мая судьи Нелли  Багдасарян и Арутюн Манукян были привлечены к дисциплинарной ответственности: им вынесли выговор и предупреждение соответственно.
Высший судебный совет посчитал, что Багдасарян, взяв самоотвод, допустила грунбое нарушение правил судебной этики, а Манукян не исполнил возложенных на него законом полномочий.
Отметим, что ВСС рассмотрел и вопрос привлечения судьи Давида Григоряна к дисциплинарной ответственности, решение по которому огласит в тот же день, 13 мая.
“Если его не привлекут к ответственности, то это будет весьма подозрительно”, - сказал в беседе с “ФактИнфо” Айк Алумян.