Հայտնի է Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցի քննության օրը 05/09/2019   15:04  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցը կքննվի մայիսի 13-ին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանից։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 5-ին Բարձրագույն դատական խորհուրդը հաստատել էր, որ «Մարտի 1»-ի գործը երկրորդ անգամ մակագրվել է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանին։ Նա նախկինում ինքաբացարկ էր հայտնել Քոչարյանի խափանման միջոցի քննության գործով՝ նշելով, որ ինքը հերթապահ չի եղել, սակայն գործն իրեն է մակագրվել։
Ավելի ուշ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գագիկ Հարությունյանն ասել էր, որ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը դիմել է ԲԴԽ՝ առողջական խնդիրների պատճառով իրեն կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցի քննարկումը հետաձգելու համար, ինչը հետաձգվեց մինչ մայիսի 2-ը։
Դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցի լուծման վերաբերյալ որոշումը Բարձրագույն դատական խորհուրդը հրապարակելու է նույն օրը՝ մայիսի 13-ին։
17:13 07/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխոխելու հարցն այլեւս դատախազության լիազորությունների մեջ չի մտնում
13:35 07/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԲակո Սահակյանն ու Արկադի Ղուկասյանը դիմել են Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքից ազատելու խնդրանքով

Стала известна дата рассмотрения вопроса о мере пресечения в отношении Роберта Кочаряна 05/09/2019   15:23  |  Криминальная хроника
Суд рассмотрит вопрос о мере пресечения в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна 13 мая. Об этом “ФактИнфо” сообщил адвокат экс-президента Ованнес Худоян.
Напомним, 5 мая Высший судебный совет подтвердил, что дело о событиях 1 марта во втроой раз попало на рассмотрение к судье суда общей юрисдикции Еревана Давиду Григоряну. Ранее при рассмотрении вопроса о мере пресечения Кочаряну Григорян взял самоотвод. В качестве основания он указал, что он не был на дежурстве, однако дело завизировали на его имя.
Позже в беседе с “Фактинфо” председатель Высшего судебного совета Армении Гагик Арутюнян заявил, что Давид Григорян обратился в ВСС с просьбой перенести рассмотрение вопроса о привлечении его к дисциплинарной ответственности на 2 мая ввиду его состояния здоровья.