Երեւանից բացի «Անմահ գունդ»-ը քայլերթ է անցկացրել Հայաստանի ինը քաղաքներում 05/09/2019 15:44 | ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսյան եռատոնի առթիվ Երեւանում անցկացվեց Անմահների գնդի քայլերթ։ Այն մեկնարկեց Երեւանի Ազատության հրապարակից։ Մասնակիցները քայլեցին Հայրենական մեծ պատերազմի, Արցախյան ազատամարտի եւ Ապրիլյան քառօրյայի հերոսների նկարները ձեռքներին, որոնք քայլերթի վերջում տեղադրեցին Նելսոն Ստեփանյանի արձանի մոտ՝ ծաղիկներ խոնարհելով եւ հարգանքի տուրք մատուցելով զոհերի հիշատակին։
Քայլերթին մասնակցում էր Երեւանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը, ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանը, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության խորհրդի անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը եւ այլ քաղաքական գործիչներ։ Մասնակցում էին նաեւ Ապրիլյան պատերազմի մասնակիցներ, վետերաններ, ՀՀ և Արցախի ուսումնական հաստատությունների աշակերտներ և ուսանողներ, ՀՀ-ում ԱՊՀ երկրների դիվանագիտական ներկայացուցիչներ, Հայ Առաքելական եկեղեցու հոգևոր այրեր, տասնյակ քաղաքացիներ։
«Երեւանից բացի քայլերթ անցկացվել է Հայաստանի ինը քաղաքներում՝ Գյումրիում, Վանաձորում, Իջեւանում, Դիլիջանում, Մասիսում, Ալավերդիում, Կապանում եւ Քասախ գյուղում»,-քայլերթի ընթացքում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտնեց «Անմահ գունդ» կազմակերպության նախագահ Գոհար Ղումաշյանը. «Երեւանի համար տպագրել էինք 10 հազար լուսանկար, եւ ինչպես տեսնում եք, բոլորը օգտագործվել են, այդքան մասնակից ունենք Երեւանում, իսկ ընդհանուր թվով Հանրապետությունում 16 հազարից ավելի մասնակից է եղել»,-ասաց նա։
Գոհար Ղումաշյանի խոսքով՝ ժամանակի ընթացքում մեծանում է մասնակիցների, հետաքրքրված քաղաքների թիվը, ինչպես նաեւ՝ քայլերթի գաղափարն է էլ ավելի տարածվում թե Հայաստանում, թե Արցախում։
Նշենք, որ արդեն չորրորդ տարին է, որ «Հայաստանի Անմահ գունդ» հայրենասիրական հասարակական կազմակերպությունը ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ համատեղ կազմակերպում է նման երթ։ Նպատակն է պահպանել յուրաքանչյուր ընտանիքում Հայրենական Մեծ պատերազմի, Արցախյան ազատամարտի և ապրիլյան քառօրյա պատերազմի հերոսների մասին հիշողությունը, ինչպես նաեւ՝ եռատոնի խորհուրդը փոխանցել սերունդներին։

"Бессмертный полк" прошел по улицам Еревана 05/09/2019   16:16  |  Лента новостей
Участники акции с портретами своих родных - участников Великой Отечественной войны, а также Карабахской войны и героев Четырехдневной апрельской войны прошли по главному проспекту Еревана. Шествие “Бессмертного полка” завершилось у памятника Нельсону Степаняну. Участники возложили цветы и воздали дань уважения памяти погибшим.
В шествии приняли участие президент Армении, вице-спикер парламента Армении Ален Симонян, мэр Еревана Айк Марутян, член совета партии “Процветающая Армения” Наира Зограбян и другие политические деятели.  В акции памяти также приняли участие ветераны, участники апрельской войны, учащиеся и студенты военных учебных заведений Армении и Арцаха, представители дипмиссий стран СНГ, духовные лица Армянской Апостольской Церкви, тысячи граждан.
Президент Армении Армен Саркисян держал в руках портрет легендарного разведчика Геворка Варданяна.
"Акция памяти “Бессмертный полк” прошла также в городах Гюмри, Ванадзор, Иджеван, Дилижан, Масисе, Алаверди, Капан и селе Касах”, - сообщила журналистам в ходе шествия председатель организации “Бессмертный полк” Гоар Гумашян.
“Для участников шествия в Ереване было напечатано 10 тыс. портретов, и как вы видите, все они прошагали в едином строю. А в целом по республике в акции приняли участие  более 16 тыс. человек”, - проинформировала она.
По ее словам,  число участников с каждым годом растет.
Отметим, что уже четвертый год патриотическая общественная организация “Бессмертный полк Армении” совместно с Министерством обороны РА организует акцию памяти.
14:47 09/05/2019  |  Лента новостейРоберт Кочарян: освобождение Шуши символизирует непреклонную волю армян
14:08 09/05/2019  |  Лента новостейГлава МИД Армении: мы не можем позволить забыть о том, что именно сплоченность помогла победить фашизм
13:27 09/05/2019  |  Лента новостейПремьер Армении направил поздравления Медведеву по случаю Дня Победы