Եռատոնը միավորում է մեր ժողովրդի բոլոր սերունդներին, միավորում է համայն հայությանը՝ աշխարհի տարբեր երկրներում. Բակո Սահակյան 05/09/2019 10:04 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը մայիսի 9-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Հաղթանակի տոնի, Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի և Շուշիի ազատագրման 27-րդ տարեդարձի առթիվ, տեղեկացնում են Արցախի նախագահի մամուլի գրասենյակից։
Հայրենական մեծ պատերազմի և Արցախյան ազատամարտի թանկագի՛ն վետերաններ,
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ Հաղթանակի տոնի, Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի և Շուշիի ազատագրման 27-րդ տարեդարձի առթիվ, պանծալի Եռատոն, որը միավորում է մեր ժողովրդի բոլոր սերունդներին, միավորում է համայն հայությանը՝ աշխարհի տարբեր երկրներում:
Մայիսի 9-ին մենք անսահման հպարտության ու երախտագիտության զգացումով տոնում ենք Մեծ Հայրենականում մեր պապերի և հայրերի տարած փառավոր հաղթանակը: Պատմության մեջ վառ են նրանց անօրինակ սխրանքն ու խիզախությունը, անձնազոհ նվիրվածությունը հայրենիքին ու հարազատ ժողովրդին, ինչն էլ նրանցից ժառանգել է մեր սերունդը և սերտել՝ որպես հայրենասիրության լավագույն դաս:
Աչքի առաջ ունենալով նրանց հերոսական օրինակը՝ մենք, առանց վարանելու, 1992-ին Մայր Հայաստանի և սփյուռքի մեր քույրերի ու եղբայրների հետ միասին զենք վերցրինք և մեկ մարդու պես կանգնեցինք հայրենիքի պաշտպանության դիրքերում, մեզ պարտադրված պատերազմի պայմաններում ստեղծեցինք պաշտպանության բանակ, ազատագրեցինք հայոց բերդաքաղաք Շուշին: Դա հայ ժողովրդի միասնական ուժի, ազատատենչ ոգու և անկոտրում կամքի հաղթանակն էր:
Այդ հաղթանակներն այսօր ամուր են պահում մեր քաջ որդիները՝ պատվով շարունակելով իրենց հերոս նախնիների սուրբ գործը:
Մայիսյան այս տոնական օրը լի է ինչպես անհուն ցնծությամբ ու բերկրանքով, այնպես էլ խոր ցավով ու կսկիծով: Մենք հիշում և փառաբանում ենք հայրենիքի անկախության ու ազատության համար իրենց կյանքը զոհաբերած մեր բոլոր նահատակներին: Թող նրանք անմահանան հայրենիքում ծնվող ամեն մի մանկան, ամեն մի շենացող բնակավայրի, ամեն մի օջախում վառվող կրակի հետ:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ մեր ողջ ժողովրդին այս հերոսական տոնի առթիվ և մաղթում խաղաղություն, բարեկեցություն ու նոր հաղթանակներ»:

Бако Саакян: майские победы крепко хранят наши отважные сыны, с честью продолжая святое дело своих героических предков 05/09/2019   10:18  |  Лента новостей
Президент Республики Арцах Бако Саакян 9 мая направил поздравительное послание в связи с Днем Победы, 27-летием Армии обороны Республики Арцах и освобождения Шуши.
От имени властей республики и от себя лично сердечно поздравляю вас с Днем Победы, 27-летием Армии обороны Республики Арцах и освобождения Шуши! Это славный тройной праздник, который объединяет все поколения нашего народа, армянство в разных странах мира.
9 мая с чувством безграничной гордости и признательности мы празднуем славную победу, одержанную нашими дедами и отцами в Великой Отечественной войне. В истории сохранились их беспрецедентные подвиги и храбрость, самоотверженная преданность родине и родному народу, что и унаследовало и усвоило как лучший урок патриотизма наше поколение.
Следуя их героическому примеру, в 1992 году мы вместе с нашими братьями и сестрами из Армении и Диаспоры не колеблясь взяли в руки оружие и все, как один, встали на защиту родины, создали в условиях навязанной нам войны армию обороны, освободили город-крепость Шуши. Это была победа единой силы, свободолюбивого духа и непоколебимой воли армянского народа.
Эти победы сегодня крепко хранят наши отважные сыны, с честью продолжая святое дело своих героических предков.
Этот праздничный майский день полон как безграничного ликования и восторга, так и глубокой боли и скорби. Мы помним и славим всех наших героев, которые пожертвовали своей жизнью ради независимости и свободы родины. Пусть они обретут бессмертие с появлением на свет каждого родившегося на родине ребенка, с каждым обустроенным населенным пунктом, с зажигающимся в каждом очаге огнем.
Вновь поздравляю весь наш народ с этим героическим праздником и желаю мира, благополучия и новых побед!"