ՀՀ ԱԳ նախարարը ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալին ներկայացրել է ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման հարցում հայկական կողմի մոտեցումները 05/08/2019   10:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի  նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալ Ջորջ Քենթին, որն ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության, ԱՄՆ առևտրի դեպարտամենտի, ինչպես նաև ԱՄՆ պետքարտուղարության մի շարք գրասենյակների բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ Հայաստանում է՝ մասնակցելու Հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության նիստին:
Ինչպես  հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, ողջունելով հյուրին՝ նախարար Մնացականյանը նշել է, որ հայ-ամերիկյան հարաբերությունները բավական ամուր հիմքի վրա են, և Հայաստանը հանձնառու է քայլեր ձեռնարկելու երկկողմ օրակարգի առավել ամրապնդման ուղղությամբ: Այս առնչությամբ երկուստեք ընդգծվել է Հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության անցկացումը, ինչպես նաև տարբեր ձևաչափերով տեղի ունեցող պարբերական հանդիպումներն ու փոխայցելությունները, որոնք հնարավորություն են ընձեռում քննարկելու գործընկերային օրակարգի ընդլայնման ուղղությամբ քայլերը:
Նախարար Մնացականյանը ներկայացրել է Հայաստանում տեղի ունեցած ներքաղաքական զարգացումները և ժողովրդի լայն մանդատի հիման վրա կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների գործընթացը: Այս առնչությամբ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը կարևորել է միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության շարունակականությունը՝ ուղղված Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների խթանմանն ու արձանագրված ձեռքբերումների ամրապնդմանը:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով գործընկերությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակի: Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի մի շարք հրատապ խնդիրների շուրջ:
Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը պետքարտուղարի փոխտեղակալին ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման հարցում հայկական կողմի մոտեցումները և սկզբունքային դիրքորոշումը։
13:32 06/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԶոհրաբ Մնացականյանը մասնակցում է Արևելյան գործընկերության անդամ երկրների և ԵՄ գործընկերների լիագումար հանդիպմանը
15:41 03/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԶոհրաբ Մնացականյանը ՏՏ ոլորտը արտաքին քաղաքականության գերակայություն է համարում
17:04 27/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԶոհրաբ Մնացականյանը մասնակցել է «Իրազեկ քաղաքացի» խորագրով հանրային քննարկմանը
12:17 24/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳ նախարարը` սպասվող Ալիև-Փաշինյան հանդիպման մասին
11:02 18/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԶոհրաբ Մնացականյանը բարձր մակարդակով քննարկում է անցկացրել Միջազգային հարաբերությունների Ֆրանսիական ինստիտուտում
12:53 17/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԶոհրաբ Մնացականյանն այցելել է Փարիզի Աստվածամոր տաճար
10:34 17/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԶոհրաբ Մնացականյանի՝ Փարիզ աշխատանքային այցը սկսվել է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար հետ հանդիպմամբ
12:52 08/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը մասնակցեց «Կվիբուկա 25»-ին նվիրված միջոցառումներին
17:32 06/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՑեղասպանության ժխտողականությունը շատ ցավալի է, այն հետապնդում է սերունդների. ԱԳ նախարար

Глава МИД Армении представил зампомощника госсекретаря США подходы и принципиальную позицию Еревана в вопросе карабахского урегулирования 05/08/2019   11:02  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян принял заместителя помощника госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Джорджа Кента. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Джордж Кент прибыл в Ереван для участия в заседании Армяно-американского стратегического диалога.
Мнацаканян отметил, что армяно-американские отношения зиждутся на довольно прочной основе, и Армения намерена предпринять шаги для дальнейшего укрепления двусторонней повестки дня.
В этой связи стороны отметили проведение армяно-американского стратегического диалога, а также регулярные встречи и взаимные визиты в различных форматах, которые предоставляют возможность обсудить шаги по расширению повестки дня партнерства.
Зограб Мнацаканян представил внутриполитические события в Армении и процесс реформ, проводимых правительством на основе полученного от народа широкого мандата.
В этой связи глава МИД Армении подчеркнул важность продолжения сотрудничества с международными партнерами, направленного на стимулирование демократических реформ в Армении и укрепление достигнутых достижений.
В ходе беседы стороны затронули широкий спектр вопросов, касающихся партнерства в двустороннем и многостороннем форматах. Состоялся обмен мнениями по ряду актуальных вопросов региональной и международной повестки дня.
Глава внешнеполитическгоо ведомства Армении представил Джорджу Кенту подходы и принципиальную позицию армянской стороны в вопросе мирного урегулирования карабахской проблемы.