Լվացքի մեքենաներ ու սառնարան՝ զորամասերին,լավաշ ու ձեթ՝ զինվորներին. վարչապետն ամփոփում է 1 տարին 05/08/2019 12:03 | ԼՐԱՀՈՍ
51 հազար աշխատատեղ դուրս է բերվել ստվերից։ Այսօր հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Փաշինյանը՝ նշելով, որ դրա մի մասը ենթադրաբար նոր ստեղծված աշխատատեղեր են։ Սա 6-րդ փաստն էր Փաշինյանի պաշտոնավարման մեկ տարվա ընթացքում
7-րդ փաստը՝ բոլոր մաքսատներում մաքսազերծման հնարավորություն ստեղծելն էր։ «Հաշվի առնելով մեքենաների ներմուծման աննախադեպ աճի տեմպերը՝ այսուհետ հնարավոր է մեքենան մաքսազերժել հանրապետության բոլոր մաքսատներում», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
8-րդ փաստը՝ այս տարվա հուլիսի մեկից զինվորականների, սեպտեմբերի մեկից՝ ուսուցիչների աշխատավարձերի բարձրացումն է։ 9-րդը՝ պահուստային ֆոնդից 5,7 միլիարդ դրամ է հատկացվել զինվորական կենսաթոշակառուների բնակարանային կարիքները հոգալու համար։
«Փաստ համար տասը՝ շուրջ 700-ով կրճատվել է մարտական հերթապահություն իրականացնող ժամկետային զինծառայողների թիվը, նրանք փոխարինվել են պայմանագրայիններով։ Ոստիկանության զորքերը մասնակցում են հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի պահպանությանը և ունեն իրենց պահպանության տեղամասը», - ասաց նա։
11-րդ փաստի տակ վարչապետը նշեց, որ սահմանապահ 47 մարտական դիրքեր ապահովվել են էլեկտրական հոսանքով, 73 դիրքեր՝ ջրամատակարարման համակարգով, 180 դիրք՝ սառնարաանով, առաջիկայում ևս 45–ը կապահովվեն։ Բացի այդ, ձեռք է բերվել 36 տեսադիտարկման սարք։
12-րդ փաստը զինվորների սննդակարգի փոփոխությունն է, որում ներառվել է լավաշ, արևածաղկի ձեթ և այլն, սեզոնին կտրվի վարունգ, լոլիկ, մակարոն և այլն:
13-րդ փաստ՝ ժամկետային զինծառայողներն այլևս ապահովված են բարձրորակ վարտիքներով ու շալվարներով, թույլ է տրվել ունենալ բջջային հեռախոներ:
14-րդ փաստ՝ Հայաստանն սկսել է ՍՈՒ 30 կործանիչների ձեռք բերման գործընթացը, իսկ այլ տեխնիկայի ձեռքբերման մասին տեղեկություն վարչապետն ասաց, որ չի կարող ասել:
15-րդ «1000 դրամների» հիմնադրամը սկսել է փոխհատուցել նաև 2008 թվականից մինչև 2016 թվականների ընթացքում զոհված կամ առաջին ու երկրորդ կարգի հաշմանադանություն ձեռք բերած զինծառայողներին ու նրանց ընտանիքներին: Եվս 339 շահառու ամսական կստանա 100-ից 400 հազար դրամ փոխհատուցում:
16-րդ փաստ՝ 410 բնակարան սեփականության իրավունքով անհատույց տրամադրվել է զինծառայողներին ու զոհված զինծառայողների ընտանքիներին: 107 զինծառայողի նորակառույց շենքերում անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրվել են բնակարաններ:

Факты от Пашиняна: премьер-министр Армении подводит итоги деятельности за год 05/08/2019   12:45  |  Лента новостей
51 тысяча рабочих мест выведена из тени, часть из которых, предположительно, новые рабочие места, сообщил в среду премьер-министр Армении Никол Пашинян, подводя итоги деятельности за год.  В частности, среди 100 перечисленных фактов он привел следующие:
Факт 7: с учетом беспрецедентного роста темпов импорта автомобилей, впредь можно оформлять их во всех таможенных пунктах республики.
Факт 8 – повышение зарплат военнослужащих с 1-го июля этого года и учителей – с 1-го сентября этого года.
Факт 9 – из резервного фонда выделено 5,7 млрд. драмов для обеспечения жилищных нужд военных пенсионеров.
Факт 10 – примерно на 700 сокращено число несущих боевое дежурство военнослужащих срочной службы: их сменили военнослужащие-контрактники. Войска полиции принимают участие в охране армяно-азербайджанской государственной границы.
Факт 11 – 47 боевых постов обеспечены электричеством, 73 оснащены системой водоснабжения, 180 – холодильниками, ан очереди – еще 45. Кроме того,  приобретено 36 приборов видеонаблюдения.
Факт 12  -изменение рациона военнослужащих, в который включены лаваш, подсолнечное масло и др. В сезон ум будут выдаваться огурцы, помидоры, макароны и др.
Факт 13 – солдаты-срочники отныне обеспечены качественным бельем, им разрешено пользоваться сотовыми телефонами
Факт 14 – Армения начала процесс закупки истребителей СУ-30. Информация о приобретении другой техники не подлежит разглашению, заявил Пашинян.
Факт 15 – Фонд страхования военнослужащих Армении расширит круг бенефициаров. Компенсации будут выплачиваться также семьям военнослужащих, погибших при защите Родины с 2008 по 2016 гг., а также военным, получившим инвалидность за этот период времени. Еще 339 бенефициаров ежемесячно будут получать компенсацию в размере от 100 до 400 тыс. драмов.
Факт 16 – 410 квартир на безвозмездной основе предоставлены военнослужащим и семьям погибших военнослужащих. 107 военнослужащим предоставлено право на безвозмездное пользование жильем в новосторйках.