Կառավարությունը մոտավորապես 300 մլն դոլար վերադարձրել է բիզնեսին 05/08/2019   11:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարության՝ հարկ վճարողներին ունեցած 120 միլիարդ դրամ անցումային գերավճարի պարտք է մարվել, որը կազմել է ընդհանուր գերավճարի պարտքի 90 տոկոսը։ Այս մասին այսօր հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ըստ նրա՝ անցած տարվա հունվարի մեկի դրությամբ այդ պարտքը եղել է մոտ 130 միլիարդ, այսինքն՝ բիզնեսը 130 միլիարդ ավելի փող վճարած է եղել՝ առանց դրա պարտավորություն ունենալու։ Իշխանափոխությունից, հեղափոխությունից հետո հետո պետական եկամուտների կոմիտեն, հարկային մարմինները հաշվետվությունները ընդունել են գործարարներից, բայց դրա դիմաց գումար չեն գանձել եւ 120 մլրդ դրամի պարտավորություն մարվել է, ինչը նշանակում է, որ միայն այս հոդվածով կառավարությունը մոտավորապես 300 մլն դոլար վերադարձրել է բիզնեսին։
10:53 08/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՍտվերի կրճատման արդյունքում բյուջետային եկամուտներն աճել են 64.1 մլրդ դրամով
09:55 08/05/2019  |  ՄամուլԴռան նորոգման շոու՝ Փաշինյանի կողմից. Ռադիոյում ջարդված դուռը պահել էին. «Հրապարակ»
17:15 07/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետ Փաշինյանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Հայաստանում Կորեայի Հանրապետության դեսպանի հետ
17:13 07/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀուսով եմ՝ նոր իրավիճակում Հանրային ռադիոն նոր դիրքեր կնվաճի. Ռադիոյի օրվա առթիվ վարչապետն այցելել է Հանրային ռադիո
13:29 07/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը հունիսի սկզբին արձակուրդ կգնա
11:10 07/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՎաղը կներկայացնեմ 100 փաստ Նոր Հայաստանի մասին. Նիկոլ Փաշինյան
20:26 06/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ վարչապետը մայիսի 9-ին կմեկնի Արցախ
17:43 06/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը և ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալը քննարկել են երկկողմ գործակցության զարգացման հարցեր
16:32 06/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը ծանոթացել է Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի ուսումնական գործընթացին

Правительство Армении вернуло бизнесу около 300 млн. долларов - Пашинян 05/08/2019   12:16  |  Лента новостей
Правительство Армении вернуло бизнесу около 300 миллионов долларов, заявил в среду премьер-министр РА Никол Пашинян на большой пресс-конференции, подводя итоги своей деятельности за год.
Он сообщил, что правительство погасило задолженность перед налогоплательщиками по переплате за переходный период в размере 120 млрд. драмов, что составляет 90% от общей задолженности по переплате.
По его словам, задолженность по положению на 1 января прошлого года составляла 130 миллиардов драмов, то есть бизнес переплатил на 130 млрд. драмовг, не имея такого обязательства.
“После смены власти, после революции, Комитет государственных доходов, налоговые органы приняли у предпринимателей отчетность, однако не взыскали за это деньги, и обязательство на 120 млрд. драмов было погашено, что означает, что только по этой статье правительство вернуло бизнесу примерно 300 млн. драмов.