Ստվերի կրճատման արդյունքում բյուջետային եկամուտներն աճել են 64.1 մլրդ դրամով 05/08/2019 10:53 | ԼՐԱՀՈՍ
Ընթացիկ տարվա բյուջետային եկամուտները կգերակատարվեն ոչ թե 40 մլրդ դրամով, ինչպես հայտարարել էի, այլ 62 մլրդ դրամով, այսինքն 129 մլն դոլարով ավել։ Այս մասին քիչ առաջ մամուլի ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ըստ նրա՝ 2019 թվականի առաջին եռամսյակում 2018 թվական նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի եկամուտները փաստացի աճել են 25 տոկոսով կամ 64.1 մլրդ դրամով, ինչը հիմնականում պայմանավորված է ստվերի կրճատման արդյունքում բյուջետային եկամուտների աճով։ «Ստվերի կրճատման արդյունքում 2018 թվականին համադրելի ցուցանիշներով հարկային եկամուտները եւ պետեկան տուրքերը կազմել են համախառն ներքին արդյունքի 21,8 տոկոսը, ինչը 2017 թվականի համեմատությամբ բարելավվել 1,3 տոկոսային կետով»,- ասաց վարչապետը։
Մեկ տարվա պաշտոնավարման կապակցությամբ ՀՀ վարչապետը խոստացել է ներկայացնել 100 փաստ՝ նոր Հայաստանի վերաբերյալ։

Доходы госбюджета выросли на 129 млн. долларов в результате сокращения “тени” - Пашинян 05/08/2019 11:14 | Лента новостей
Доходы государственного бюджета в текущем году выросли не на 40 миллиардов драмов, а на 62 млрд. драмов, то есть на 129 млн. долларов. Об этом сообщил премьер-министр Армении на пресс-конференции по случаю годовщины своего избрания премьер-министром Армении.
По его словам, доходы госбюджета в первом квартале текущего года по сравнению с аналогичным периодом 2018 года фактически увеличились на 25% или 64.1 млрд. драмов, что в основном обусловлено ростом бюджетных доходов в результате сокращения теневого сектора экономики.
“В результате сокращения “”тени” по сопоставимым показателям 2018 года налоговые поступления и выплаты государственных пошлины составили 21,8% внутреннего валового продукта, улучшив прошлогодний показатель на 1,3%”, - сказал премьер.