Սահմանադրական դատարանը որոշում է կայացրել հօգուտ Ռոբերտ Քոչարյանի 05/07/2019 13:05 | Մեկնաբանություն
Այսօր ՀՀ Սահմանադրական դատարանը քննության առնելով ՀՀ երկրորդ նախագահ՝ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումը ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 419-րդ հոդվածի 2-րդ մասի վերաբերյալ, որոշեց, որ ՀՀ վճռաբեկ դատարանը գործն ըստ էության չլուծող դատական ակտերի վերաբերյալ կայացնում է վերջնական դատական ակտ և հենց այդ մեկնաբանությամբ նորմը համապատասխանատում է ՀՀ Սահմանադրության պահանջներին:
Սահմանադրական դատարանի այս դիրքորոշումը նշանակում է, որ գործն ըստ էության չլուծող դատական ակտերի, այդ թվում՝ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին որոշումների բողոքարկման դեպքում Վճռաբեկ դատարանը չի կարող գործը ուղարկել նոր քննության, այլ ինքը պետք է կայացնի վերջնական որոշում։
Սահմանադրական դատարանը նաև նշել է, որ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ օրենքը Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ Վճռաբեկ դատարանի կողմից կիրառվել է այլ՝ Սահամանադրական դատարանի մեկնաբանությունից տարբերվող մեկնաբանությամբ, Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ կայացված դատական ակտը նոր հանգամանքի ի հայտ գալու հիմքով ենթակա է վերանայման՝ օրենքով սահմանված կարգով:

Конституционный суд Армении вынес решение в пользу Роберта Кочаряна - адвокаты 05/07/2019   13:43  |  Комментарий
Конституционный суд Армении, взяв на рассмотрение заявление второго президента Армении Роберта Кочаряна касательно части 2 статьи 419 Уголовно-процессуального кодекса РА, сегодня постановил, что Кассационный суд относительно судебных актов, не разрешающих дело по существу, выносит окончательный судебный акт, и норма именно в этой трактовке соответствует требованиям Конституции РА. Об этом говорится в сообщении, распространенном командой адвокатов экс-президента.
“Данная позиция Конституционного суда означает, в случае обжалования судебных актов, не разрешающих дело по существу, в том числе решения об избрании меры пресечения в виде заключения под стражу, Кассационный суд не может направить дело на новое рассмотрение, а он должен вынести окончательное решение”, - отмечается в сообщении.
В заявлении также указывается, что Конституционный также отметил, что с учетом того обстоятельства, что закон в отношении Роберта Кочаряна был применен Кассационным судом в иной трактовке, отличающейся от трактовки Конституционного суда, вынесенный в отношении Роберта Кочаряна судебный акт подлежит пересмотру  на основании вновь открывшихся обстоятельств в установленном законом порядке.