Ռոբերտ Քոչարյանի կողմից վիճարկվող հոդվածը համապատասխանում է Սահմանադրությանը, բայց կոնկրետ մեկնաբանության սահմաններում. ՍԴ 05/07/2019 11:49 | 2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանը այսօր՝ մայիսի 7-ին, որոշում է կայացրել, ըստ որի՝ Քրդատօրենսգրքի 419-րդ հոդվածի 2-րդ մասը, որը վիճարկում էր Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի կողմից, համապատասխանում է Սահմանադրությանը, սակայն կոնկրետ մեկնաբանության սահմաններում։ Նշենք, որ Ռ.Քոչարյանի բողոքը ՍԴ-ում ներկայացնում էր իրավաբան Արամ Վարդեւանյանը։
«Սահմանադրական դատարանը որոշեց՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 419-րդ հոդվածի 2-րդ մասը համապատասխանում է Սահմանադրությանը՝ այն մեկնաբանությամբ, որ Վճռաբեկ դատարանի կողմից գործը ըստ էության չլուծող դատական ակտերի վերանայման արդյունքում նոր դատական ակտ կայացնելու լիազորությունը տվյալ հարցի վերաբերյալ վերջնական որոշում կայացնելն է»,-ասված էր որոշման մեջ։
Նշենք նաեւ, որ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ սույն գործով վիճարկվող դրույթները կիրառվել են այլ՝ Սահմանադրական դատարանից տարբերվող մեկնաբանությամբ, ՍԴ մասին օրենքի 69-րդ հոդվածի 10-րդ մասի համաձայն՝ դիմողի նկատմամբ կայացված վերջնական դատական ակտը նոր հանգամանք ի հայտ գալու հիմքով ենթակա է վերանայման՝ օրենքով սահմանված կարգով։
ՍԴ այս որոշումը Սահմանադրության 179-ր հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ վերջնական է եւ ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից։
Այսպիսով՝ ՍԴ-ն արձանագրել է, որ Վճռաբեկ դատարանը չէր կարող բեկանել վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշումը, այլ պետք է կայացներ վերջնական դատական ակտ, ինչը տվյալ դեպքում չի արել։
Հիշեցնենք, որ վերաքննիչ քրեական դատարանը 2018 թվականի օգոստոսի 13-ին բավարարել էր ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու առաջին ատյանի դատարանի որոշման դեմ պաշտպանների բողոքը` հաշվի առնելով այն, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն անձեռնմխելի է եւ վերացրել խափանման միջոցը, իսկ 2018 թվականի նոյեմբերին վճռաբեկ դատարանը մասնակի բավարարել էր գլխավոր դատախազի բողոքը եւ վերացրել վերաքննիչ քրեական դատարանի նշված որոշումը եւ ուղարկել նոր քննության, ինչն էլ փաստորեն ՍԴ-ն այսօր սխալ է համարել։

КС Армении огласил решение по вопросу об оспариваемой Робертом Кочаряном статье УПК 05/07/2019   12:21  |  Суд по делу второго президента РА
По сведениям “ФактИнфо”, Конституционный суд Армении сегодня, 7 мая, вынес решение, согласно которому часть 2 статьи 419 Уголовно-процессуального кодекса РА, которую оспаривает защита второго президента Армении Роберта Кочаряна, соответствует Основному закону, однако в условиях конкретного толкования.
“Конституционный суд постановил, что часть 2 статьи 419 Уголовно-процессуального кодекса РА соответствует Конституции в той трактовке, согласно которой полномочие по вынесению нового судебного акта в результате пересмотра Кассационным судом судебных актов, не разрешающих дело по существу, заключается в вынесении окончательного решения по данному вопросу”, - говорится в постановлении.
Отметим также, что с учетом того обстоятельства, что оспариваемые по настоящему делу положения применялись в иной трактовке, отличающейся от трактовки Конституционного суда, согласно части 10 статьи 69 закона о КС, вынесенный в отношении заявителя окончательный судебный акт на основании вновь открывшихся обстоятельств подлежит пересмотру в установленном законом порядке.
Данное решение КС, согласно части 2 статьи 179 Конституции, является окончательным и вступает в силу с момента его оглашения.
Таким образом, КС констатировал, что Кассационный суд не мог отменить решение Апелляционного уголовного суда, а должен был вынести окончательный судебный акт, что в данном случае не было сделано.
Напомним, Апелляционный уголовный суд 13 августа удовлетворил жалобу защиты на решение суда первой инстанции о применении в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна меры пресечения в виде заключения под стражу с учетом его неприкосновенности и отменил меру пресечения.  А в декабре 2018 года Кассационный суд частично удовлетворил жалобу генерального прокурора и, отменив вышеупомянутое решение Апелляционного суда, направил дело на новое рассмотрение, что фактически КС сегодня посчитал ошибочным.