Ճգնաժամ չի առաջանա. Էդմոն Մարուքյանը չի կարծում, որ ԲՀԿ պատգամավորները մանդատները վայր կդնեն 05/06/2019   12:45  |  Քաղաքական
Գագիկ Ծառուկյանը հազար անգամ ասել է, որ բիզնեսները հավատարմագրային կառավարման է հանձնել։ Էդ ի՞նչ գրություն էր որ։ Ավելի լավ էր չգրեր այդ գրությունը։ ‹‹Փաստինֆո››-ի հետ զրույցում ասաց ‹‹Լուսավոր Հայաստան›› խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը` անդրադառնալով Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի` ‹‹Բարգավաճ Հայաստան›› խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանին ուղղված գրությանը։
Նա նշեց, որ բիզնեսը քաղաքականությունից տարանջատելու մասին առաջինը ինքն է խոսել Հ1-ի դեբատի ժամանակ: ‹‹Այդ հայտարարությունս մեր և ԲՀԿ-ի միջև կռիվների առիթ դարձավ, ուրիշ որեւէ մեկը թեմային չմիջամտեց, կողքից ‹‹թամաշա›› էին անում։ Հիմա հիշել են››,-ասաց ԼՀԿ ղեկավարը:
Մարուքյանը նշեց, որ երբ ինքը եթերում Ծառուկյանին հարց էր տալիս, այդ նույն կուսակցության ղեկավարը («Քաղաքացու որոշում» կուսակցությանը) իրեն էր հարց տալիս՝ ինչի՞ եք ասել երրորդ ճանապարհ կա։ Մինչդեռ ՔՈ ղեկավար Սուրեն Սահակյանը դեբատի ժամանակ դեմ-դիմաց կանգնած է եղել Ծառուկյանին և հնարավորություն ուներ ԲՀԿ ղեկավարի բիզնես գործունեության մասին հարցեր ուղղելու:
Մեր այն հարցին, թե ինչ է փոխվել, որ ԱԺ նախագահը որոշեց հրապարակային գրություն ուղարկել Գագիկ Ծառուկյանին՝ կարծես հասկացնելով, որ իրենք եւս խնդիր տեսնում են՝ Էդ.Մարուքյանը նշեց, որ ամբողջ ժողովուրդը գիտի, որ գործարարը չպետք է զբաղվի քաղաքականությամբ։
«Ամբողջ ժողովուրդը էդ գիտի, Ծառուկյանն այդ մասին խոսում է, ԱԺ նախագա՞հը պետք է դրա մասին հիշեցնի։ Ավելին ասեմ՝ ո՞վ է ասել՝ երկրում օլիգարխ չկա։ Հիմա ԲՀԿ-ի ներկայացուցիչները ասում են նույնը՝ մեջբերելով վարչապետին։ Վարչապետը չի՞ հուշագիր ստորագրել ընտրություններից առաջ։ Եթե այդպիսի խնդիր կար, ինչո՞ւ էր ստորագրում»,- ասաց Մարուքյանը։
Հարցին, թե ինչ հետևանքներ կարող է ունենալ մամուլում շրջանառվող այն ինֆորմացիան, որ ԲՀԿ պատգամավորները պատրաստ են վայր դնել իրենց մանդատները՝ Ծառուկյանի մանդատից զրկվելու դեպքում՝ Մարուքյանը պատասխանեց, որ չի կարծում, որ պատգամավորները մանդատները վայր կդնեն:
«Դա քաղաքական ակցիա կարող է լինել, բայց ճգնաժամ չի առաջանա։ Սահմանադրությամբ որևէ հիմք չկա խորհրդարանը ցրելու։ Չեմ կարծում նաև, թե ԲՀԿ-ի մեր գործընկերները մանդատները վայր կդնեն»,- ասաց Մարուքյանը։
Հիշեցնենք, որ ԱԺ նախագահը գրությամբ առաջարկել էր Գագիկ Ծառուկյանին հրապարակային պարզաբանում ներկայացնել՝ բիզնես գործունեությամբ զբաղվում է, թե ոչ։ Ծառուկյանն այսօր արդեն արձագանքել է՝ վերահաստատելով, որ իր կազմակերպությունները հանձնել է հավատարմագրային կառավարման։
18:29 03/05/2019  |  Մեկնաբանություն«Լուսավոր Հայաստան»-ը հերքման պահանջ է ուղարկել Փաշինյանին
18:26 02/05/2019  |  ՄեկնաբանությունՎարչապետը մեր նախագծի նպատակն ու բնույթը նենգափոխեց. Մի քիչ ուշադիր կարդացեք. Էդմոն Մարուքյան
17:25 24/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՊետք է սահմանները առանց նախապայմանների բացվեն, 21-րդ դարում Եվրոպայի վերջին սահմանն է, որ փակ է. Մարուքյան
13:52 19/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԷդմոն Մարուքյանն իր գործընկերներին խորհուրդ տվեց բացահայտել իրենց շահերը
12:47 17/04/2019  |  ՔաղաքականՁեր ներկայացրած համակարգը Սերժ Սարգսյանի համակարգն է, կոստյումից 2 կոճակ եք հանել, գիտեք թե բան եք փոխել. Էդմոն Մարուքյան
19:25 15/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչու Նիկոլ Փաշինյանը չի կատարում իր խոստումը.«Իմ քայլը» խմբակցությունը չունի հարցի պատասխանը
16:37 02/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀակառակորդը պետք է մտածի, որ եթե գնա պատերազմի, ապա կկորցնի նոր տարածքներ. Էդմոն Մարուքյան
16:32 27/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունն առաջարկում է միավորել ոստիկանությունն ու արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը

“Кризиса не будет”: Эдмон Марукян считает, что депутаты от ППА не сложат мандаты 05/06/2019   13:20  |  Интервью
Лидер партии “Процветающая Армения” Гагик Царукян неоднократно говорил, что передал свой бизнес в доверительное управление. Об этом в беседе с “ФактИнфо” заявил руководитель парламентской фракции “Просвещенная Армения’ Эдмон Марукян, комментируя письмо спикера НС Арарат Мирзояна, адресованное Гагику Царукяну.
Марукян отметил, что первым о разграничении бизнеса и политики заговорил он в ходе  предвыборных дебатов в эфире Общественного телевидения Армении.
“Это мое заявление стало поводом для спора между нами и ППА. Никто другой не присоединился к дискуссии по этой теме. Теперь вспомнили об этом”, - сказал лидер фракции “Просвещенная Армения”.
По словам Марукяна, когда он в эфире задавал вопрос Царукяну, лидер той самой партии( партия “Решение гражданина” – Прим.ред.)  интересовался у него, почему он заявил, что есть третий путь. Между тем, как отметил Марукян, лидер партии “Решение гражданина” Сурен Саакян в ходе дебатов стоял напротив Царукяна и имел возможность задать ему вопросы о предпринимательской деятельности лидера ППА.
На наш вопрос о том, что изменилось, и почему спикер парламента Армении решил направить публичное обращение Гагику Царукяну, казалось бы, давая ему понять, что и они видят проблему, Эдмон Марукян отметил, что весь народ знает, что предприниматель не должен заниматься политикой.
“Об этом знает весь народ. Царукян об этом говорит, спикер НС должен об этом напоминать? Кто сказал, что в стране нет олигархов? Теперь представители ППА говорят то же самое, ссылаясь на премьера. Разве не премьер подписал меморандум перед выборами. Если такая проблема была, почему он подписывал его?”, -  заявил Марукян.
Что касается  последствий, которые может возыметь муссируемая в прессе информация о готовности депутатов от ППА сложить свои мандаты в случае лишения Царукяна мандата, то, по мнению Эдмона Марукяна, парламентарии этого не сделают.
“Это может стать политической акцией, однако она не чревата кризисом”, - сказал он.
По Конституции каких-либо оснований для роспуска парламента нет.
“Я не думаю, что наши коллеги сложат мандаты”, - заявил Марукян.
Напомним, спикер Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян направил Гагику Царукяну письмо, в котором призвал его представить исчерпывающие разъяснения  относительно занятия им предпринимательской деятельностью.
Гагик Царукян сегодня отреагировал на обращение спикера НС. В ответном письме Царукян подтвердил, что передал свои организации в доверительное управление.