ՍԴ դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրվել է 9 թեկնածու. Վահե Գրիգորյանը նորից նրանց թվում է (լրացված) 05/03/2019 18:10 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածուի առաջադրմանը մասնակցելու նպատակով այսօր ստացվել է եւս վեց հայտ: Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ ՀՀ նախագահի օգնական Հասմիկ Պետրոսյանից. «Այսօր իրենց թեկնածությունն առաջադրել են Կարեն Կարապետյանը, Գեւորգ Մուրադյանը, Վահե Գրիգորյանը, Արթուր Վաղարշյանը»,-փոխանցեց նա:
Նշենք, որ դատավորի թափուր տեղի առաջադրման վերջնաժամկետն ավարտվել է այսօր` ժ. 18:00-ին: Ընդհանուր թվով՝ թեկնածություն է առաջադրել 9 հավակնորդ:
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ առաջադրվել են նաեւ Հովհաննես Հովհաննիսյանը, Մարտին Մանուկյանը և Արմեն Ներսիսյանը: Երկու թեկնածու համաձայնություն չեն տվել, որ իրենց անունները հրապարակվեն։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ազգային ժողովը ապրիլի 16-ին կայացած նիստում 24 կողմ, 47 դեմ հարաբերակցությամբ չէր ընտրել ՀՀ նախագահի կողմից առաջադրված թեկնածու, իրավաբանական գիտությունների դոկտոր Գոռ Հովհաննիսյանին։
Ըստ ՀՀ նախագահի` ապրիլի 18-ի կարգադրության` թեկանածության համար դիմած հավակնորդների ցուցակը և նրանց կողմից ներկայացված փաստաթղթերի պատճենները մինչ մայիսի 6-ը պետք է փոխանցվեն ՀՀ նախագահին, որից հետո` մինչ մայիսի 15-ը, պետք է կազմակերպվեն անհատական զրույցներ դատավորի թեկնածության համար դիմած, ինչպես նաև` Հանրապետության նախագահի կողմից առաջարկված այլ հավանական հավակնորդների հետ: Նախագահը կարող է հանդիպել նաեւ իրավաբան-գիտնականների, իրավաբանական համայնքի հեղինակավոր այլ ներկայացուցիչների հետ՝ Սահմանադրական դատարանի դատավորի հնարավոր թեկնածուի վերաբերյալ կարծիք ստանալու նպատակով:

Заявки на выдвижение кандидатом в судьи КС Армении подали 9 претендентов, в том числе Ваге Григорян 05/04/2019   10:10  |  Лента новостей
Заявки на выдвижение кандидатом в судьи Конституционного суда Армении подали еще шестеро претендентов. Об этом “ФактИнфо” сообщила помощник президента Армении Асмик Петросян.
“Сегодня свои кандидатуры выдвинули Карен Карапетян, Геворк Мурадян, Ваге Григорян, Артур Вагаршян”, - сказала она.
Отметим, что срок подачи заявок истек накануне, 3 мая, в 18:00.
В общей сложности свои кандидатуры выдвинули 9 претендентов. Ранее “ФактИнфо” сообщило, что заявки на выдвижение кандидатом в судьи КС подали Ованнес Ованнисян, Мартин Манукян и Армен Нерсисян. Еще двое кандидатов не дали согласия на разглашение своих имен.
Национальное Собрание Армении на прошедшем 16 апреля заседании не избрало доктора юридических наук Гора Ованнисяна судьей КС. За его кандидатуру проголосовали 24 депутата, против – 47 парламентариев.
18 апреля президент Армении подписал распоряжение о регулировании процесса  отбора кандидата в судьи Конституционного суда. Согласно распоряжению, список претендентов на выдвижение кандидатом и копии представленных ими документов до 6 мая должны быть переданы президенту РА. После этого, до 15 мая, президент переговорит с ними в формате тет-а-тет, а также с другими вероятными претендентами, выдвинутыми президентом.
Президент может также встретиться с учеными-юристами и другими авторитетными  представителями юридического сообщества с тем, чтобы выслушать мнения о возможных кандидатах на пост судьи Конституционного суда.