‹‹Սպայկա ››-ի տնօրենը ազատ է արձակվել երեկ երեկոյան՝ 1մլդ դրամ վճարելուց հետո 05/04/2019   12:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Սպայկա» ընկերության գործադիր տնօրեն Դավիթ Ղազարյանը «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկից ազատ է արձակվել երեկ երեկոյան։ Այս մասին ‹‹Փաստինֆո››-ի թղթակցին հայտնեցին ՔՀԿ-ի հասարակայության հետ կապերի բաժնից:
Նշենք, որ Ղազարյանի խափանման միջոց՝ կալանավորումը փոփոխելու մասին որոշումը կայացրել է քրեական գործի նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը՝ նրան կալանքի տակ պահելու հիմքերը վերանալու պատճառով։ Մինչ այդ մեղադրյալը միասնական հաշվեհամարին վճարել է 1.000.000.000 ՀՀ դրամ գումար, ինչից ենթադրվում է, որ թերեւս ընդունել է առաջադրված մեղադրանքը։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 30-ին Վերաքննիչ դատարանը մերժել էր «Սպայկա» ընկերության հիմնադիր-տնօրեն Դավիթ Ղազարյանին կալանավորելու որոշման դեմ պաշտպանական կողմի ներկայացրած բողոքն ու նրան գրավի դիմաց ազատ արձակելու վերաբերյալ պաշտպանական կողմի միջնորդությունը։
«Սպայկա» -ի տնօրենին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, այն է՝ հարկերը, տուրքերը կամ պարտադիր այլ վճարումները վճարելուց չարամտորեն խուսափելը, որը կատարվել է առանձնապես խոշոր չափերով:

Директор компании “Спайка” Давид Казарян освобожден из-под стражи 05/04/2019   13:51  |  Лента новостей
Генеральный директор компании “Спайка” Давид Казарян накануне вечером был освобожден из-под стражи. Об этом “ФактИнфо” сообщили в отделе по связям с общественностью Уголовно-исполнительного управления.
Отметим, что решение об изменении Казаряну меры пресечения вынес прокурор, осуществляющий надзор за законностью предварительного следствия по уголовному делу, ввиду устранения основания для содержания его под стражей.
До выхода  на свободу из УИУ “Нубарашен”, обвиняемый перечислил на единый счет сумму в размере 1.000.000.000 драмов, из чего, предположительно, следует, что он, вероятно, признает вину в предъявленном ему обвинении.
Напомним, Апелляционный уголовный суд Армении 30 апреля отклонил ходатайство защиты об отмене меры пресечения в отношении директора-основателя компании “Спайка” Давида Казаряна в виде заключения под стражу, а также прошение об его освобождении под залог.
Директору компании “Спайка” Давиду Казаряну предъявлено обвинение по части 2 статьи 205(“Уклонение от уплаты налогов, пошлин или иных обязательных платежей”) УК Армении.