«Երկու բարեկամ ժողովուրդներն ունեն հարաբերությունների զարգացման մեծ կամք». Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԱՄԷ պետնախարար Ահմադ Ալի ալ-Սայեղին 05/03/2019 15:24 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը մայիսի 3-ին ընդունել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների պետնախարար, հայ-էմիրաթական միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ Ահմադ Ալի ալ-Սայեղի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին տեղեկացանք՝ ՀՀ ԱԺ լրատվության եւ հանրության հետ կապերի վարչությունից:
Ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում` խորհրդարանի ղեկավարը շնորհավորել է հայ-էմիրաթական միջկառավարական հանձնաժողովի անդրանիկ նիստի բացման կապակցությամբ` նշելով, որ այն նպաստավոր հարթակ է երկկողմ առեւտրատնտեսական փոխգործակցության խթանման, միմյանց շուկաների ուսումնասիրման, տարբեր ոլորտներում ներդրումների իրականացման եւ համագործակցության հետագա ընդլայնման համար: Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է այն մեծ ներուժը, որ առկա է հայ-էմիրաթական հարաբերությունների տարբեր բնագավառներում` տնտեսական, մասնավորապես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, էներգետիկայի, զբոսաշրջության, ինչպես նաեւ մշակույթի, գիտության ու կրթության ուղղություններով, քաղաքական հարթությունում:
Խորհրդարանի ղեկավարի խոսքով` Հայաստանն Արաբական Միացյալ Էմիրությունները դիտարկում է կարեւոր հանգույց դեպի Ծոցի տարածաշրջան եւ իր հերթին կարող է կամուրջ հանդիսանալ դեպի ԱՊՀ եւ ԵԱՏՄ երկրների շուկաներ:
«Մեզ համար շատ թանկ են մեր երկրների ու ժողովուրդների միջեւ ձեւավորված ջերմ հարաբերությունները եւ պատրաստ ենք դրանք առավելագույնս զարգացնել ու ընդլայնել»,-նշել է Ազգային ժողովի նախագահը:
Քաղաքական երկխոսության համատեքստում նա ընդգծել է խորհրդարանական դիվանագիտության նշանակությունը` առանձնահատուկ նշելով պատգամավորական բարեկամական խմբերի գործունեության դերակատարությունը: Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը տեղեկացրել է, որ ԱՄԷ-ի իր գործընկերոջը հրավիրել է այցելել Հայաստան` քննարկելու երկուստեք հետաքրքրություն ունեցող հարցերի լայն շրջանակ:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Ահմադ Ալի ալ-Սայեղը նշել է, որ իր համար մեծ պատիվ է մասնակցել հայ-էմիրաթական միջկառավարական հանձնաժողովի անդրանիկ նիստին, եւ այդ հարթակը վկայությունն է այն մեծ հետաքրքրվածության, որ ունի իր երկիրը Հայաստանի հետ հարաբերությունները զարգացնելու հարցում: Ընդգծելով ձեւավորված երկկողմ բարեկամական կապերը` նա ԱՄԷ ղեկավարության անունից հավաստիացրել է, որ պատրաստակամ են զարգացնելու երկկողմ փոխգործակցությունը բոլոր ուղղություններով` քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար: Պետնախարարը կարեւորել է նաեւ միջազգային ամենատարբեր հարթակներում համագործակցությունը` հույս հայտնելով, որ այն շարունակական կլինի: «Ոչ միայն կառավարությունների, այլ նաեւ երկու բարեկամ ժողովուրդների մոտ առկա է հարաբերությունների հետագա զարգացման մեծ կամք, ինչն արդյունավետ փոխգործակցության գրավականն է»,- նշել է հայ-էմիրաթական միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահը` կարեւորելով միջխորհրդարանական կապերի ու փոխադարձ այցելությունների աշխուժացումը:

Мирзоян пригласил своего коллегу из ОАЭ посетить Армению для обсуждения широкого спектра вопросов 05/03/2019 17:12 | Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян 3 мая принял делегацию во главе с государственным министром ОАЭ, сопредседателем Армяно-Эмиратской межправительственной комиссии Ахмадом Али аль-Саегом. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Как сообщает пресс-служба НС Армении, глава парламента поздравил с открытием первого заседания Армяно-Эмиратской межправительственной комиссии, отметив, что это благоприятная площадка для стимулирования двустороннего торгово-экономического взаимодействия, изучения рынков друг друга, вложения инвестиций в различные сферы и дальнейшего расширения сотрудничества. Г-н Мирзоян подчеркнул имеющийся большой потенциал в различных сферах армяно-эмиратских отношений, в частности в экономике, информационных технологиях, сельском хозяйстве, энергетике, туризме, культуре, науке, образовании, а также в политической плоскости.
По словам Мирзояна, Армения рассматривает ОАЭ как важный узел в регионе Залива и в свою очередь может стать мостом к рынкам СНГ и ЕАЭС.
“Нам весьма дороги налаженные между нашими странами и народами теплые отношения, и мы готовы их максимально развивать и расширять”, - отметил председатель НС.
В контексте политического диалога он подчеркнул значение парламентской дипломатии, особо выделив роль и деятельность депутатских групп дружбы. Глава законодательного органа проинформировал, что пригласил своего коллегу из ОАЭ посетить Армению – для обсуждения широкого круга вопросов, представляющих двусторонний интерес.
Поблагодарив за теплый прием, Ахмад Али аль-Саег отметил, что для него большая честь участвовать в первом заседании Армяно-Эмиратской межправительственной комиссии, и данная платформа – свидетельство большой заинтересованности его страны в развитии отношений с Арменией. Подчеркнув сформировавшиеся двусторонние дружественные отношения, он от имени руководства ОАЭ заверил в готовности развивать взаимодействие в политическом, экономическом, гуманитарном направлениях. Госминистр подчеркнул также важность сотрудничества на самых различных площадках, выразив надежду на его постоянство. “Не только у правительства, но и двух дружественных народов есть огромная воля к дальнейшему развитию отношений, что является залогом эффективного взаимодействия”, - отметил сопредседатель Армяно-Эмиратской межправительственной комиссии, подчеркнув важность оживления межпарламентских связей и взаимных визитов.