Նկատվում է հակառակորդի գործողությունների աճ. Արցախի ՊԲ 05/03/2019 12:08 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Վերջին շրջանում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի տարբեր հատվածներում նկատվում է հակառակորդի գործողությունների աճ, որոնք դրսևորվում են ինչպես ինժեներա-ամրաշինական մեծածավալ աշխատանքների, այնպես էլ հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտումների տեսքով: Այդ մասին քիչ առաջ հայտարարություն է տարածել Արցախի պաշտպանության նախարարությունը։
«Հատկանշական է, որ ադրբեջանական կողմը պարբերաբար կրակային խոցման թիրախ է ընտրում ոչ միայն ՊԲ առաջնային դիրքերը, այլև մարտական հերթապահություն իրականացնող հայկական անձնակազմի թիկունքային ապահովման շարժական օբյեկտները: Մասնավորապես՝ ադրբեջանական զինուժը բոլորովին վերջերս <<ՍՎԴ>> տիպի դիպուկահար հրացաններից կրակ է վարել ՊԲ արևելյան (Ակնա) հատվածում տեղակայված զորամասերից մեկի հացի ավտոմեքենայի ուղղությամբ՝ վնասելով թափքը, իսկ միայն մայիսի 2-ի լույս 3-ի գիշերը բանակի հյուսիս-արևելյան (Մատաղիսի) հատվածում գտնվող մարտական դիրքերի ուղղությամբ խոշոր տրամաչափի դիպուկահար զինատեսակներից, գնդացիրներից ու ինքնաձիգերից արձակել է շուրջ 330 կրակոց:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ուշադրությունն է հրավիրում վերոնշյալ փաստի վերաբերյալ՝ միաժամանակ կոչ անելով ադրբեջանական կողմին ձեռնպահ մնալ իրադրությունը արհեստականորեն սրելու անհեռանկար մարտավարությունից»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

В Арцахе заявили об активизации действий азербайджанских ВС 05/03/2019   12:49  |  Карабахский конфликт
В последний период на линии соприкосновения ВС Арцаха и Азербайджана наблюдается активизация действий противника, что проявляется как в проведении масштабных инженерно-укрепительных работ, так и в виде нарушений режима прекращения огня. Об этом говорится в заявлении пресс-службы Министерства обороны Республики Арцах.
“Примечательно, что азербайджанская сторона выбирает в качестве огневой мишени не только передовые позиции Армии обороны Арцаха, но и передвижные объекты тылового обеспечения личного состава, несущего боевое дежурство. В частности, буквально на днях ВС Азербайджана открыли огонь из снайперской винтовки  типа СВД по хлебовозу одной из дислоцированных на  восточном участке(Акна) воинских частей АО, повредив кузов. Только в ночь на 3-ое мая ВС Азербайджана на северо-восточном направлении (Матагис) произвели около 330 выстрелов из крупнокалиберного снайперского оружия, пулеметов и автоматов”, - говорится в сообщении.
Министерство обороны Арцаха обращает внимание стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ на указанный факт, одновременно призывая азербайджанскую сторону воздержаться от бесперспективной тактики искусственного обострения ситуации.