Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու մասին ՔՈ հաղորդումն ուղարկվել է ՀՔԾ 05/02/2019 13:05 | ԼՐԱՀՈՍ
«Քաղաքացու որոշում» կուսակցության «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի վերաբերյալ ներկայացրած հանցագործության մասին հաղորդումն ուղարկվել է Հատուկ քննչական ծառայություն։ Այսօր խորհրդարանում հայտարարեց ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին
«Ստուգողական գործողություններ կկատարվեն և դրանց արդյունքում նախաքննական մարմինը պարտավոր է լինելու տալ իրավական գնահատական», -ասաց գլխավոր դատախազը։
Հիշեցնենք՝ «Քաղաքացու որոշում» կուսակցության գործադիր մարմնի քարտուղար Սուրեն Սահակյանը դիմում էր ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին՝ խնդրելով՝ քրեական հետապնդում հարուցել Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ՝ նկատի ունենալով, որ Սահմանդրության 95-րդ հոդվածի համաձայն՝ պատգամավորը չի կարող զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ։ Մեկ այլ դիմում էր հասցեագրվել է ԱԺ նախագահին՝ Գ.Ծառուկյանին մանդատից զրկելու վերաբերյալ։
Գլխավոր դատախազը ձեռնպահ մնաց կարծիք կամ գնահատական հայտնել՝ օրենսդրության խախտում կա, թե ոչ՝ նշելով, որ իր գնահատականներով կկաշկանդի այդ գործով նյութեր նախապատրաստող պաշտոնատար անձին։
«Ես այս պահին տեսել եմ այդ հաղորդման մեջ քրեադատավարական օրենսգրքով նախատեսված հանցագործության մասին հաղորդում, որը պետք է քննվի ու դրան պետք է տրվի քրեաիրավական գնահատական», - ասաց Դավթյանը։

Заявление партии “Решение гражданина” о возбуждении уголовного дела в отношении Гагика Царукяна направлено в ССС 05/02/2019   13:24  |  Лента новостей
Поданное партией “Решение гражданина” заявление касательно лидера “Процветающей Армении”, депутата парламента РА Гагика Царукяна направлено в Специальную следственную службу. Об этом сегодня журналистам в парламенте сообщил генеральный прокурор Армении Артур Давтян.
“Проведут проверку, по итогам которой следственный орган будет обязан дать правовую оценку”, - сказал генпрокурор.
Напомним, что  секретарь исполнительного органа социал-демократической партии “Решение гражданина” Сурен Саакян представил генпрокурору Армении Артуру Давтяну заявление с просьбой возбудить уголовное преследование в отношении Гагика Царукяна с учетом того, что в соответствии со статьей 95 Конституции РА, депутат не может заниматься предпринимательской деятельностью.
Еще одно заявление  с просьбой о лишении Гагика Царукяна депутатского мандата было подано спикеру парламента Армении Арарату Мирзояну.