Դատավորը ինքնաբացարկ կհայտնի. Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանը նրա նախկին ղեկավարն է. «Ժողովուրդ» 05/02/2019   09:21  |  Մամուլ
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. ««Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ «Մարտի 1»-ի գործով դատավոր Վարդան Գրիգորյանը պատրաստվում է ինքնաբացարկ հայտնել: Բանն այն է, որ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 90-րդ հոդվածի համաձայն՝ դատավորը պարտավոր է ինքնաբացարկ հայտնել, եթե նա տեղյակ է այնպիսի փաստերի կամ հանգամանքների մասին, որ կարող են ողջամիտ կասկած հարուցել տվյալ գործով նրա անկողմնակալության շուրջ:
Ինքնաբացարկի հիմքերի թվում նաև նշված է դատավորի կանխակալ վերաբերմունքը «որպես կողմ հանդես եկող անձի, նրա ներկայացուցչի, պաշտպանի, դատավարության այլ մասնակիցների նկատմամբ»:
Դատավոր Վարդան Գրիգորյանը 2006-2007թթ. աշխատել է Հայաստանի իրավաբանների միությունում, իսկ 2007-2014թթ. աշխատել է որպես հանրային պաշտպան: Այդ ժամանակահատվածում ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահ է եղել Ռուբեն Սահակյանը, որը ներկայումս «Մարտի 1»-ի գործով մեղադրյալներից Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանն է: Ու Գրիգորյանն այս առումով կարող է կաշկանդված լինել, երբ, որպես պաշտպան, դատարանում ներկայանա իր նախկին ղեկավարը»:
Հոդվածն ամբողջությամբ կարող եք կարդալ «Ժողովուրդ»  թերթի՝ 02.05.19թ. համարում:
13:09 22/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՌոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ կալանքի կիրառումը կրում է պատժիչ բնույթ. Հայտարարություն

Судья по делу Роберта Кочаряна собирается взять самоотвод – газета "Жоговурд" 05/02/2019   10:38  |  Пресса
Судья по делу  о событиях "1 марта", Вардан Григорян собирается взять самоотвод, пишет газета "Жоговурд".
Издание напоминает, что в соответствии со статьей 90 Уголовно-процессуального кодекса Армении, судья должен отказаться от рассмотрения дела в случае, если он располагает фактами или ему известны такие обстоятельства, которые могут дать повод усомниться в его беспристрастности по данному делу.
“В числе оснований для самоотвода предвзятое отношение судьи “к лицу, выступающему в качестве стороны, его представителю, защитника, и другим участникам судопроизводства”, - пишет газета.
Как отмечает издание, в 2006-2007 годах он работал в Союзе юристов Армении, а в 2007-2014 гг. - общественным защитником. В указанный период Палату адвокатов возглавлял Рубен Саакян, которые ныне является адвокатом экс-президента Армении Роберта Кочаряна, проходящего обвиняемым по делу “1 марта””, - пишет издание.
“Григоряна присутствие в зале суда бывшего руководителя в качестве защитника может в некотором роде смущать", — пишет газета.