ՀՀ թղթադրամների 3-րդ շարքը IACA–ի միջազգային մրցույթում մտել է լավագույն հնգյակի մեջ 05/02/2019   15:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Արժութային հարցերով միջազգային ասոցիացիայի» (IACA – International Association of Currency Affairs) կողմից կազմակերպված «Տարվա լավագույն նոր թղթադրամը կամ թղթադրամների շարքը - 2019» 14-րդ միջազգային մրցույթում, որին մասնակցում էին 55 հավակնորդներ, ՀՀ թղթադրամների նոր՝ 3-րդ շարքը մտել է լավագույն հնգյակի մեջ և պարգևատրվել որպես մրցույթի ֆինալիստ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԿԲ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից:
Մրցույթի ֆինալիստներն են.
ՀՀ կենտրոնական բանկ – թղթադրամների նոր շարքը,
Ավստրալիայի պահուստային բանկ – նոր շարքի $50 թղթադրամը,
Կանադայի բանկ – նոր շարքի ուղղահայաց $10 թղթադրամը,
Մեքսիկայի բանկ – նոր շարքի 500 պեսո թղթադրամը,
Նորվեգիայի բանկ – թղթադրամների նոր շարքը։
Սկսած 2007 թվականից, «Տարվա լավագույն նոր թղթադրամը կամ թղթադրամների շարքը» մրցույթն անց է կացվում IACA–ի կողմից յուրաքանչյուր տարի:

Армянские купюры нового поколения попали в пятерку лучших банкнот мира 2019 года 05/02/2019   16:03  |  Лента новостей
Армянские банкноты третьего поколения вошли в пятерку лучших банкнот 2019 года.
Армянские банкноты стали финалистами 14-ого международного конкурса "Лучшая новая банкнота  года или ряд купюр 2019 года", организованного Международной ассоциацией по вопросам валют (IACA – International Association of Currency Affairs). В конкурсе приняли участие 55 участников.
Финалистами конкурса стали также новая банкнота Австралийского резервного банка ($50), банкнота банка Канады ($10), Мексиканского банка (500 песо), банкноты Банка Норвегии.
IACA проводит конкурс "Лучшая банкнота или ряд купюр 2019 года" с 2017 года. В конкурсе могут принять участие новые банкноты, выпущенные не позднее, чем за 18 месяцев до конкурса.