Նիկոլ Փաշինյանի ազգականին մեղադրանք առաջադրվեց 04/30/2019   10:55  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ազգականին մեղադրանք է առաջադրվել։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Քննչական կոմիտեի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետի պաշտոնակատար Նաիրա Հարությունյանից։ Նրա խոսքով՝ մեղադրանքն առաջադրվել է ՀՀ ՔՕ-ի 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով, այն է՝ կեղծ փաստաթուղթ օգտագործելը։
Նշենք, որ մեղադրյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է ստորագրությունը՝ չհեռանալու մասին։
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ նախնական տվյալներով ՝ ՀՀ բնապահպանության նախարարության «Դիլիջան» ազգային պարկ «ՊՈԱԿ-ի ինժեները 2019թ. փետրվար ամսին կադրերի բաժին է ներկայացրել Հայկական գյուղատնտեսական ինստիտուտը «գյուղատնտեսության մեքենայացում» մասնագիտությամբ 1993 թվականին ավարտելու և ինժեներ-մեխանիկի որակավորում ստանալու մասին դիպլոմի պատճեն, որից հետո հիշյալ կազմակերպությունում նշանակվել է բաժնի պետ-տնօրենի տեղակալի պաշտոնում:
Սակայն քննությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել՝ ՊՈԱԿ-ի ինժեների կողմից կադրերի բաժին ներկայացված դիպլոմի՝ առերևույթ կեղծված լինելու մասին:
Դեպքի առթիվ 2019թ. ապրիլի 4-ին ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել էր քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 4-ին Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան գրառում էր արել` նշելով, որ իր ցուցումով իր ազգականի ենթադրյալ չարաշահման դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ. «Կասկած չկա, որ գործը լիարժեք կքննվի և մեղավորները կենթարկվեն օրենքով նախատեսված պատասխանատվության: Սա նոր Հայաստան է, և վարչապետի որևէ մերձավոր չի կարող վեր լինել օրենքից կամ լինել արտոնյալ», - նշել էր նա:

Родственнику Никола Пашиняна предъявили обвинение 04/30/2019   11:29  |  Криминальная хроника
Родственнику премьер-министра Армении Никола Пашиняна предъявлено обвинение. Об этом “ФактИнфо”сообщила и.о. руководителя отдела информации и по связям с общественностью Следственного комитета Армении Наира Арутюнян.
По ее словам, ему инкриминируют часть 1 статьи  325("Подделка, сбыт или использование документов, штампов, печатей, бланков, государственных номеров транспортных средств")  Уголовного кодекса Армении.
Отметим, что в отношении обвиняемого избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Как сообщило ранее агентство, по предварительным данным, инженер ГНКО "Национальный парк Дилижан"" в феврале 2019 года представил в отдел кадров копию диплома об окончании Армянского сельскохозяйственного института по специальности “механизация сельского хозяйства” в 1993 году и получении квалификации инженера-механика. После этого он был назначен на пост заместителя начальника-директора отдела в вышеупомянутой организации.
Однако следствием было добыты данные о предполагаемой подделке диплома, представленного  инженером ГНКО в отдел.
По факту 4 апреля 2019 года в следственном департаменте Службы национальной безопасности было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 325("Подделка, сбыт или использование документов, штампов, печатей, бланков, государственных номеров транспортных средств") УК РА.
Напомним, что 4 апреля Никол Пашинян сообщил об уголовном деле, возбужденном по его указанию в отношении его родственника.
"Нет сомнений в том, что дело будет полноценно расследовано и все виновные привлечены к предусмотренной законом ответственности. Это новая Армения, и ни один близкий премьеру человек не может стоять выше закона или быть привилегированным", - написал премьер-министр на своей странице в соцсети Facebook.