«Մեղադրանքը հիմնավոր է» ձևակերպման օգտագործումը ինքնին վիճահարույց չէ. Արթուր Ղամբարյան 04/29/2019   16:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախաքննական մարմինը և դատախազությունը իրավասու են տալու մեղադրանքի հիմնավորվածության վերաբերյալ գնահատականներ, - «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել է փաստաբան, իրավաբանական գիտությունների դոկտոր Արթուր Ղամբարյանը։
Հիշեցնենք, որ ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը օրերս հայտարարել էր, որ ՊՎԾ պետ Դավիթ Սանասարյանին պաշտոնեական լիազորությունները չարաշարելու համար առաջադրված մեղադրանքն ամբողջությամբ հիմնավորված է։
«Չխախտելով անմեղության կանխավարկածը՝ հորդորում եմ բոլորին մի քիչ համբերել. երբ գործը կուղարկվի դատարան, հանրությունը հնարավորություն կունենա ծանոթանալ այն ապացույցների հետ, որոնք ձեռք են բերվել քրեական գործի նախաքննության ընթացքում, եւ կգնահատի դրանց իսկությունը»,- ասել էր ԱԱԾ տնօրենը։
Այս հայտարարությանը Դավիթ Սանասարյանի կողմնակիցների կողմից հաջորդեցին գնահատականներ, թե խախտվել է անմեղության կանխավարկածը։
Արձանագրելով, որ վերջին տարիներին մեր իրականության մեջ էապես արժևորվել է անմեղության կանխավարկածի սկզբունքի նշանակությունը՝ մեր զրուցակիցը նշեց, որ հիմա էլ մեկ այլ ծայրահեղություն է նկատվում: «Եթե նախկինում, ընդհանուր առմամբ, չէր գիտակցվում այս սկզբունքի սահմանադրական նշանակությունը, և այն պարբերաբար խախտվում էր, ապա ներկայումս, նկատում եմ, որ հաճախ չափազանցվում է այս սկզբունքի իրական իմաստը և գործողության ոլորտը»,- ասաց իրավաբանական գիտությունների դոկտորը՝ նշելով, որ պետք է տարբերակել «անձին մեղավոր համարել» և «մեղավորությունը ապացուցել» հասկացությունները: «Ինչպես փաստաբանները, այնպես էլ նախաքննական մարմինը և դատախազությունը իրավասու են տալու մեղադրանքի հիմնավորվածության վերաբերյալ գնահատականներ, սակայն այդ գնահատականները չպետք է ձևակերպվեն այնպես, որ հանրության կողմից ընկալվի որպես անձի մեղավորության հաստատում: Պաշտոնատար անձի կողմից «Մեղադրանքը հիմնավոր է» ձևակերպման օգտագործումը ինքնին վիճահարույց չէ, եթե այդ պաշտոնատար անձի համար մեղադրանքի որոշումը ի պաշտոնե հասանելի է»,- ասաց Ա.Ղամբարյանը:
Ըստ նրա, անտրամաբանական կլիներ, եթե նախաքննության մարմնի իրավասու ներկայացուցիչը հանրային նշանակություն ունեցող որևէ գործով պատասխաներ, որ մեղադրանքն անհիմն է: Եթե նախաքննության մարմինը մեղադրանքի հիմնավորվածության հարցում ունի անորոշություն, ապա պետք է քննարկի հետապնդումը դադարեցնելու հարցը:
Դառնալով քրեական գործը դատարան ուղարկելու մասին ԱԱԾ տնօրենի հայտարարությանը՝ Ա. Ղամբարյանը նկատեց, որ քրեական դատավարությունում միայն քննիչը և հսկող դատախազն են իրավասու որոշելու, արդյոք առկա են նախաքննությունը մեղադրական եզրակացությամբ ավարտելու հիմքերը, թե ոչ: Ընդ որում՝ նախաքննության փուլում մեղադրանք առաջադրելը ինքնին չի նշանակում, որ նախաքննությունը պարտադիր պետք է ավարտվի մեղադրական եզրակացություն կազմելով: Ֆորմալ-իրավաբանական իմաստով նույնիսկ քննչական բաժնի պետը իրավասու չէ քննիչին հանձնարարել նախաքննությունն ավարտել մեղադրական եզրակացություն կազմելով: «Իրավաբանական տեսանկյունից, նախաքննության ավարտման եղանակը, այդ թվում՝ գործը դատարան ուղարկելու հարցը կարող են որոշել միայն քննիչը և դատախազը»,- ասաց փաստաբանը:
Ինչ վերաբերում է քրեական գործը ԱԱԾ-ից մեկ այլ մարմին ուղարկելու պաշտպանական կողմի միջնորդությանը՝ ապա նրա խոսքերով քննչական ենթակայության հարցը կանոնակարգված է քրեական դատավարության օրենսգրքով։
Նշենք, որ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց վերաբերյալ գործերը ենթակա են քննության ՀՔԾ-ի կողմից, իսկ թե ինչու է այն  ԱԱԾ-ում քննվում՝ Արթուր Վանեցյանը պարզաբանել է, որ քրգործի հարուցման ժամանակ չի եղել ՀՔԾ ենթակա սուբյեկտ։ «Երբ քրեական գործը հարուցվել է, ոչ թե Սանասարյանին է մեղադրանք առաջադրվել, այլ հարուցվել է «Զորաշեն» ՍՊԸ-ի կողմից իրականացված անօրինականությունների վերաբերյալ տեղեկություններ ստանալու հիման վրա, իսկ այդ ժամանակ այդ քրեական գործով անցնող անձը ՀՔԾ-ի սուբյեկտ չի հանդիսացել»,- նշել էր Ա.Վանեցյանը։
16:11 27/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՍանասարյանը չի պատասխանել Փաշինյանի կողմից իրեն վստահելու վերաբերյալ հարցին
14:29 27/04/2019  |  Մեկնաբանություն«Մոտ մի ժամից կլինեմ Մաշտոցի պուրակում». Դավիթ Սանասարյան
11:07 27/04/2019  |  ՄեկնաբանությունԱյսօր իմ համար նախևառաջ մեր հերոս, հայ և եզդի ժողովուրդների պարծանք, Հայաստանի(Արցախը ներառյալ) համար նահատակված մեր սիրելի Քյարամ Սլոյանի ծննդյան օրն է. Սանասարյան
10:16 27/04/2019  |  ՄամուլՍենսացիոն տեսանյութ է շրջանառվում Սանասարյանի գործով. Վանեցյանը այն դրել է Փաշինյանի սեղանին. «168 ժամ»
23:40 26/04/2019  |  Մեկնաբանություն«Անմեղության կանխավարկածը խստագույնս ոտնահարող հարգելի համաքաղաքացիներ․․․ ». Սանասարյանը գրառում է կատարել
22:10 26/04/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԿալանքից ազատ արձակված ՊՎԾ պաշտոնյաներից մեկն աշխատանքից ազատման դիմում է գրել. News.am

Использование формулировки "обвинение обоснованно" само по себе не является спорным — Артур Гамбарян 04/29/2019   18:48  |  Лента новостей
Орган предварительного следствия и прокуратура правомочны давать оценки относительно обоснованности обвинения. Об этом в беседе с “ФактИнфо” заявил адвокат, докторо юрдических наук Артур Гамбарян.
Напомним, директор Службы национальной безопасности Армении Артур Ванецян на днях заявил, что предъявленное начальнику Государственной Контрольной службы обвинение в злоупотреблении должностными полномочиями полностью обоснованно.
“Не нарушая презумпции невиновности, призываю всех набраться немного терпения. Когда дело будет передано в суд, общественность сможет ознакомиться с теми доказательствами, которые были добыты в ходе предварительного расследования уголовного дела, и оценит их подлинность”, - сказал глава СНБ.
Сторонники Давида Санасаряна расценили это заявление как нарушение презумпции невиновности.
Констатировав существенное повышение у нас значимости принципа презумпции невиновности в последние годы, наш собеседник отметил, что теперь же наблюдается другая крайность.
“Если раньше в целом не осознавалась конституционная значимость этого принципа, и он периодически нарушался, то нынче наблюдается частое преувеличение реального смысла этого принципа и сферы действия”, - сказал доктор юридических наук, указав на необходимость разграничения понятий  “считать лицо виновным” и “доказать виновность”.
“Как адвокаты, так и  орган предварительного следствия и прокуратура правомочны давать оценки относительно обоснованности обвинения, однако эти оценки не должны быть сформулированы так, чтобы обществом это было воспринято как утверждение виновности лица. Использование должностным лицом формулировки “обвинение обоснованно” само по себе не является спорным, если данный чиновник по должности имеет доступ к решению обвинения ”, - сказал А. Гамбарян.
По его словам, было бы нелогично, если бы правомочный представитель органа предварительного следствия по поводу какого-либо из резонансных дел ответил бы, что обвинение не имеет под собой основания. Если у органа предварительного следствия  возникла неопределенность в вопросе обоснованности обвинения, то он должен рассмотреть вопрос о прекращении преследования.
Коснувшись заявления директора СНБ об отправке уголовного дела в суд, А. Гамбарян отметил, что в уголовном судопроизводстве только следователь или прокурор, осуществляющий надзор, правомочны определять наличие или отсутствие оснований для окончания предварительного следствия с обвинительным заключением. Причем предъявление обвинения на этапе предварительного следствия само по себе не означает, что предварительное следствие в обязательном порядке должно быть завершено составлением обвинительного заключения. В формальном юридическом смысле даже начальник следственного отдела не правомочен поручать следователю завершить предварительное следствие, составив обвинительное заключение.
“С юридической точки зрения,  способ  завершения предварительного следствия, в том числе вопрос отправки дела в суд, могут решать только следователь и прокурор”, - сказал адвокат.
Что касается ходатайства стороны защиты о передаче уголовного дела от одного органа в ведение другого, то, по его словам, вопрос о подследственности отрегулирован Уголовно-процессуальным кодексом.