ՊՎԾ պետի ժամանակավոր պաշտոնակատարը Արգիշտի Քյարամյանն է 04/26/2019 13:13 | Քրեական խրոնիկոն
Պետական վերահսկողական ծառայության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատարը Արգիշտի Քյարամյանն է։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ ՊՎԾ լրատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից. «Համապատասխան գրությամբ՝ Դավիթ Սանասարյանին ժամանակավորապես կփոխարինի Արգիշտի Քյարամյանը»։
Նշենք, որ Արգիշտի Քյարամյանը ՊՎԾ պետի տեղակալն է։
Երեկ՝ լրագրողների հետ զրույցում, նա չէր բացառել, որ հնարավոր է՝ ինքը փոխարինի Դավիթ Սանասարյանին։ Անդրադառնալով վերջինիս առաջադրված մեղադրանքին՝ Քարամյանն ասել էր, որ կա քրեական պրոցես, եւ ինքը, լինելով իրավաբան, իրեն թույլ չի տա դրան որեւէ գնահատական տալ. «Ես ինքս ծանոթ չեմ գործի նյութերին, միայն կուզեմ ասել, որ կարճ ժամանակ է, ինչ ճանաչում եմ Սանասարյանին, բայց կարծում եմ, որ նա հայրենասիրական բացառիկ դրսեւորումներ ցուցաբերած եւ արդարության, անաչառության տեսանկյունից բացառիկ որակներ ունեցող անձնավորություն է»,-նշել էր նա։
Խոսելով ՊՎԾ ներկայիս մթնոլորտի մասին՝ Քարամյանն ասել էր, որ այն բավականին աշխատանքային է. «Կան ծրագրեր, որ սկսվել են Սանասարյանի անմիջական մասնակցությամբ, եւ այսօր, փառք Աստծո, հասցնում ենք իրենց տրամաբանական ավարտին։ Դրանք ուսումնասիրություններ են, օրինակ, Քրեակատարողական հիմնարկում, Բժշկակական համալսարանում»։
Հիշեցնենք, որ ԱԱԾ-ում քննվող քրեական գործով կոռուպցիոն գործ է բացահայտվել, որն առնչվում է Պետական վերահսկողության ծառայությանը։ Գործի շրջանակներում 2019 թվականի 27-ին հիշյալ պաշտոնատար անձանց մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, իսկ նրանց կողմից հովանավորվող տնտեսվարող սուբյեկտի ներկայացուցչին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։
Ապրիլի 18-ին քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել նաեւ ՊՎԾ պետ Դավիթ Սանասարյանին՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար։ Նրա պաշտոնավարումը ժամանակավորապես դադարեցվել է։
Հավելենք, որ ավելի ուշ ստորագրությամբ ազատ էին արձակվել ՊՎԾ հիշյալ աշխատակից Գ. Խաչատրյանը եւ նշված քրեական գործով կալանավորված «Զորաշեն» ՍՊԸ-ի հաշվապահ Տարոն Ավետիսյանը։ Երեկ՝ ապրիլի 25-ին, լրացավ ՊՎԾ գնումների վարչության պետ Սամվել Ադյանի կալանավորման ժամկետը, եւ նա եւս ազատ արձակվեց։

Обязанности главы Госконтрольной службы Армении временно будет исполнять Аргишти Карамян 04/26/2019 13:47 | Лента новостей
Давида Санасаряна на посту начальника Государственной контрольной службы Армении временно заменит Аргишти Карамян. Об этом “ФактИнфо” сообщили в пресс-службе ГКС Армении.
Отметим, что Аргишти Карамян является заместителем главы Госконтрольной службы Армении.
Накануне Карамян в беседе с журналистами он не исключил возможность своего назначения временным исполняющим обязанности главы службы.
Коснувшись выдвинутого против Давида Санасаряна обвинения, Карамян отметил, что возбуждено уголовное дело, и он, будучи юристом, не позволит себе давать каких-либо оценок.
“Я не знаком с материалами дела. Хочу лишь сказать, что познакомился с Санасаряном недавно, однако считаю, что он - личность, обладающая уникальными качествами с точки зрения справедливости и непредвзятости”, - сказал он.
Говоря о нынешней атмосфере в ГКС, Карамян отметил, что ситуация в ведомстве рабочая.
“Есть программы, которые были начаты при непосредственном участии Санасаряна. Сейчас они подходят к логическому завершению. Речь идет о проверках в уголовно-исполнительном учреждении, Медуниверситете", - сказал он.
СНБ Армении в феврале сообщила, что и.о. начальника управления контроля за госзакупками Государственной контрольной службы Армении С. Адян и главный специалист того же управления Г. Хачатрян, вступив в предварительный сговор, исходя из личной заинтересованности и используя свое должностное положение вопреки интересам службы, в 2018-2019 годах незаконным образом вмешивались в процедуры закупок необходимого для нужд Минздрава и целого ряда медицинских центров медоборудования, имея целью обеспечить победу покровительствуемых ими торговых организаций в объявленных тендерах.
В рамках дела 27 февраля 2019 года вышеупомянутым чиновникам были предъявлены обвинения по части 2 статьи 308("Злоупотребление должностными полномочиями, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия") и части 2 статьи 325("Подделка, сбыт или использование документов, штампов, печатей, бланков, государственных номеров транспортных средств, совершенные группой лиц по предварительному сговору")УК Армении, а их представителю покровительствуемого ими хозсубъекта Т.А. – по части 2 статьи 38-308("Соучастие в злоупотреблении должностными полномочиями, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия") и части 2 статьи 325("Подделка, сбыт или использование документов, штампов, печатей, бланков, государственных номеров транспортных средств, совершенные группой лиц по предварительному сговору") УК Армении.
Добавим, что позже под подписку о невыезде были освобождены сотрудник ХКС Г. Хачарян и арестованный по данному делу бухгалтер ООО “Зорашен” Тарон Аветисян. 25 апреля Самвел Адян вышел на свободу; суд отклонил ходатайство о продлении ему меры пресечения в виде заключения под стражу.